Франция оповести днес лоши икономически показатели за 2010 година - рекорден бюджетен дефицит и търговски дефицит от 51 милиарда евро, предаде Франспрес.
Бюджетният дефицит на страната е достигнал 148,8 милиарда евро миналата година спрямо 138 милиарда евро за 2009 година, съобщи днес френското министерство на бюджета, държавните финанси, публичната администрация и държавната реформа, потвърждавайки данните от средата на януари.
Дефицитът се оценява на около 7,7 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) или малко под това равнище.
"Дупката" в държавните финанси, която вече е дълбока, се дължи на кризата и плана за съживяване на икономиката, приет в разгара на рецесията в края на 2008 и началото на 2009 година, отбелязва АФП.
Очаква се обаче дефицитът да бъде понижен още тази година: Франция се ангажира да сведе равнището му до 6 процента, след което до 4,6 процента идната година и до прага от 3 процента, разрешен от европейските договори, през 2013 година.
Търговският дефицит на Франция се е увеличил с 14 на сто до 51,4 милиарда евро за 2010 година спрямо 44,2 милиарда евро за 2009 година, се посочва в днешно съобщение на митническите служби.
Износът се е увеличил с 13,5 процента, но Франция остава "силно зависима от сметката си за енергия, която е нараснала до 48 милиарда евро и почти е равна на дефицита в нашия търговски баланс", коментира държавният секретар за външната търговия Пиер Льолуш в интервю за в. "Фигаро".
Единствената добра новина от днес е съобщението, че икономическият растеж на Франция се очаква да достигне 0,8 процента през първото тримесечие на 2011 година - най-високото равнище на показателя след излизането на страната от рецесия през пролетта на 2009 година, сочи предварителната оценка на централната банка.
преди 13 години Французите ги чакат все по тежки (основно социални проблеми) Недостига в социалния им бюджет беше дълбинната причина за размириците преди 4 години.Продължават да харчат и да поддържат илюзията за братство и равенство, но маргинализираните общности все повече започват даим тежат. Трето поколение неграмотни хора живеят в гетата, а социални помощи за всички със сигурност не са решение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар