Президентът на Еверопейската центрана банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише призова правителствата да направят каквото е необходимо, за да избавят еврозоната от настощите й дългови проблеми чрез заздравявяне на фискалната дисциплина и засилване на финансовите помощи при необходимост, съобщава Wall Street Journal.
„Ние насърчаваме правителствата да вземат мерки, съответстващи на предизвикателства в колкото е възможно по-голяма степен. Това се отнася за всички инструменти – важни са както количествената, така и качествената гъвкавост, в ролята им на средства за осигуряване на финансова стабилност”, е казал Трише вчера по време на конференция в Париж.
Шефът на ЕЦБ подтикна европейските правителства да свършат своята работа в подкрепа на еврото чрез поставяне в ред на своите финанси и координирайки в по-голяма степен фискалните си политики.
Трише e подчертал, че само монетарната политика не е достатъчна, за да се осигури финансова стабилност.
„Ако днес имаме проблем, то той не е проблем на единната валута, а на погрешните фискалните политики”, е заявил централният банкер.
”Ние сме във валутен съюз, но без, разбира се, пълна политическа федерализация. Трябва да повишим неимоверно качеството на управлението, за да постигнем еквивалента на квази-бюджетна федерализация”, е посочил Трише.
Членките на еврозоната се опитват да се обединят около начини за по-строг контрол върху фискалната дисциплина в монетарния съюз, като например автоматични правила за санкциониране на страните, които нарушават лимитите за дълг и дефицит, постановени от договорите на ЕС.
Президентът на ЕЦБ е заявявал неколкократно, че тези правила не са достатъчни, призовавайки за „качествен скок” в управлението.
Според Трише уверенията, дадени през миналата седмица от страните в еврозоната, че ще се придържат към принципите, установени от МВФ, за да подпомогнат неплатежоспособните страни, са били ценно разяснение.
Страните от еврозоната обявиха, че частният сектор няма автоматично да участва в загубите от преструктуриране на дъжавните дългове на затруднени страни – сценарий, застъпван от Германия, а случите ще се разглеждат на индивидуална база.
„Дебатът породи погрешното тълкуване, че ако дадена страна получи заем в подкрепа на своите финанси, то това непременно ще означава преструктуриране за частните инвеститори”, е изтъкнал шефът на ЕЦБ.
Той е припомнил, че възстановяването на световните публични финанси е глобален проблем, а не само такъв за еврозоната, посочвайки значителните фискални дисбаланси в САЩ и Япония.
Трише е настяол, че всички развиващи се икономики с големи излишъци по текущите си сметки трабвя постепенно да позволят по-голяма гъвкавост на валутите си, като е подчертал, че коментарите му не се отнасят единствено за Китай.
преди 13 години Трише открива поредното теле под вола.най-малкото е неуместно шефът на Централната банка, да се бърка в фискалната политика на страните, които тя обслужва, нали се сещате защо ..!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Сегашното положение е създадено умишлено , то беше ясно че правителствата и най вече банките се източват мощно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Всъщност, като президент на ЕК Барозо има правомощия само по отношение на бюджета на ЕС (1% от БВП на ЕС ), който се разпределя за Общата селскостопанска политика, Структурните фондове, Кохезионния фонд и помощта за трети страни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Фискалната дисциплина не може да зависи само от Е Ц Б Това е работа и на Е К и Барозо Може би даже по-вече на него Тои ползва данните на Евростат и не може да не е знаел в продължение на години какви каши се забъркват в Гърция Ирландия Португалия Ако бяха взети мерки преди 3 4 или 5 години сегашното мазало нямаше да го има Чаоо Желая ви успех отговор Сигнализирай за неуместен коментар