Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Жан-Клод Трише отказа да подкрепи целия пакет от санкции за неизпълнение на бюджетните правила в еврозоната, приет от финансовите министри на ЕС тази седмица, пише Financial Times.
Позицията на Трише беше оповестена на фона на нарастващи критики в Германия срещу сделка, сключена от канцлера Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози. Компромисът предвижда мерките за затягане на контрола над бюджетните дефицити и дълговите нива да не са толкова строги, колкото първоначално предложените.
Трише, който беше сред най-ревностните поддръжници на по-строгите санкции срещу правителства с прекомерен дълг в еврозоната, поиска документа с новите правила да бъде изтеглен, тъй като в него не са отбелязани възраженията на президента на ЕЦБ.
Трише писмено е настоял в доклада на финансовите министри до правителствените ръководители на страните от ЕС да бъде включено изречението: „Президентът на ЕЦБ не подкрепя всички предложения в този доклад.“
Заключенията на министрите, които са подкрепени единодушно, ще бъдат представени на лидерите на ЕС на срещата им следващата седмица.
Френско-германската сделка, сключена в понеделник, означава, че на страните от еврозоната няма да бъдат налагани автоматични санкции при нарушаване на пакта за стабилност, ограничаващ нивата на дълг и бюджетен дефицит, които правителствата могат да си позволят. Вместо това, финансовите министри ще запазят политически контрол, като ще решават с квалифицирано мнозинство кога подобни санкции да бъдат налагани.
В замяна Саркози се съгласи да договори промени в договора за ЕС, които ще позволят създаването на постоянен „механизъм за разрешаване на кризи“ и гарантиране на стабилността на единната валута - основно германско искане.
Високопоставени германски представители окачествиха сделката като „много позитивна“, подчертавайки, че без компромис нямаше да има споразумение.