Много британски банки може отново да изпитат необходимост от държавна помощ през следващата година, като нуждата им от финансиране може да достигне 25 млрд. паунда (39,4 млрд. долара) месечно, показват оценки на анализаторската група New Economics Foundation (NEF), съобщава Ройтерс.
По време на кредитната криза Royal Bank of Scotland и Lloyds трябваше да бъдат частично национализирани, след като натрупаха огромни загуби, а други като Barclays и HSBC се възползваха от евтините заеми, осигурени от Английската централна банка.
Крайният срок, в който британските банки трябва да се издължат на централната банка е януари 2012. Те заеха от нея 185 млрд. паунда срещу 287 млрд. неликвидни активи (главно ценни книжа, обезпечени с жилищни ипотеки) по специална схема за вливане на ликвидност в системата.
Банките са поставени под натиск и от новите правила Базел III, които трябва да бъдат въведени постепенно до януари 2019.
Основното изискване на новите правила е банките да имат капиталова адекватност от първи ред над 7%. При много банки показателят е над 7%, но Базел III е много по-стриктен по отношение на това, което може да участва в капитала от първи ред.
Ръководители на водещи британски и френски банки заявиха през миналия месец, че биха могли да посрещнат по-строгите капиталови изисквания без нови емисии, като използват собствени средства.
Рейтинговата агенция Standard & Poor's обаче обяви през август, че няколко британски банки разчитат прекалено на крупно финансиране от централната банка или такова, гарантирано от правителството.
NEF също така подкрепя отделянето на търговското от инвестиционното банкиране – възможност, която в момента се обмисля от правителствената независима банкова комисия.