Цените на стоки за ежедневна употреба като хляб, брашно и бира се очаква рязко да се покачат, след като Русия наложи забрана за износа на зърно, предизвиквайки паника на стоковите пазари и изстрелвайки цената на пшеницата до най-високите нива от глобалната хранителна криза през 2007 – 08 г., пише Financial Times.
Руският премиер Владимир Путин обяви забрана за износ на всякакъв вид зърнени култури в Русия от 15-ти август, след като жестока суша опустоши посевите, а пожари докараха до бедствено положение огромни райони от страната.
Мярката, изненадала търговци и производители на храни, качи цената на пшеницата до най-високите нива за последните две години и извика спомени за зърнената катастрофа в Съветския съюз от 1972 г. Москва въведе забрана за износ на зърно и по време на кризата от 2007 – 08 г., предизвиквайки вълна от презапасяване в Северна Африка и Близкия Изток.
„Наблюдаваме съвсем истинска паника на европейските стокови пазари“, казва брокер цитиран от FT.
Цената на пшеницата в Европа се повиши с повече от 12% до 236 евро за тон, при рекордни обеми на търговия. Фючърсите за пшеница в САЩ имат 80% ръст от средата на юни, отбелязвайки най-бързото си покачване от 40 години. Съществуват и страхове за инфлация при цените на храните и за повторение на хранителната криза от 2008 г. „Растящите цени на зърнените култури отново предизвикаха инфлация при храните“, казва Йоаким Фелс от Morgan Stanley в Лондон.
Цените на други зърнени култури, включително ечемикът и царевицата също се покачиха рязко.
Акциите на някои от водещите хранителни компании в света се понижиха поради страхове, че те ще се опитат да не прехвърлят тежестта от по-скъпата пшеницата към милионите домакинства, вече страдащи от ефектите на финансовата криза. Въпреки това няколко компании вече обявиха, че планират незабавно покачване на цените на продукти като хляб и бисквити.
Акциите на британския хранителен гигант Unilever се понижиха с 5,2%, докато General Mills, една от водещите хранителни компании в света паднаха с 2,5%. Nestlé изгуби 2,1%.
Мораториумът върху износът ще продължи до 31 декември, съобщават от руския правителствен пресцентър.
Най-лошата суша от повече от век в черноморския регион предизвика всеобщо безпокойство. Прогнозите за руския добив падат ежедневно, като последната прогноза на правителството е за 70 - 75 млн. тона от 85 млн. тона преди две седмици. Миналата година добиват на пшеница в Русия достигна 100 млн. тона.
ООН се опита да успокои паниката на пазарите в сряда, като заяви, че повторение на хранителната криза от 2007 г. - 2008 г. не е вероятна.
В същото време организацията понижи прогнозата си за глобалния добив на пшеница с 25 тона до 651 тона – най-значимата корекция на прогноза от 20 години – и предупреди, че ако метеорологичните условия се задържат, това може да се отрази на посевите за следващата реколта в Русия и да има „потенциално сериозни последствия“ за глобалните доставки на пшеница през 2011 - 2012 г.
преди 14 години ГМО на Монсанто са вредни за здравето и за природата така че не ми ги хвали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Крайно време е хората и бизнеса да се ориентират към биотехнологиите, за да избегнем подобни кризи. Много хора са манипулирани, но Монсанто и техните учени, са единствената възможност за спасение!!!Във България, който е сял със сортове от Монсанто, никога не имал проблеми със сушата и добивите са били огромни винаги. отговор Сигнализирай за неуместен коментар