Европейските банки са започнали подготовка на сценарии, по които да се действа при евентуален срив на пазарите на деривативни инструменти и облигации, в случай че някоя от страните-членки на еврозоната реши да напусне валутния съюз, съобщава Financial Times.
След получаването на запитвания от страна на няколко банки за евентуалното влияние на подобно събитие, Международната асоциация за търговия с деривативни инструменти и суапове (ISDA) се е свързала с някои от членовете си с цел сформиране на работна група.
Тази група трябвало да обмисли варианти за действие, в случай че някоя държава напусне еврозоната. Все още обаче всичко било в начална фаза и не е ясно кои са банките, участващи в тази група.
Според запознати, участващите в разговорите разглеждат подобни събития като доста слабо вероятни, но с оглед дълговата криза в Европа през последните месеци интересът към евентуалните последици от напускане на еврозоната бил нараснал значително. Именно това било в основата на създаването на такава работна група.
Говорител на ISDA посочва, че формирането на работна група не бива да се разглежда като „очакване подобно събитие да се случи“.
Вместо това трябвало да стане ясно, че „организацията е решила да създаде групата, за да се разгледат различни сценарии, при които някоя страна може да напусне еврозоната и да се обмисли какви правни и административни проблеми могат да възникнат за деривативните пазари, както и необходимите за отстраняването им стъпки“.
Възможността за напускане на еврозоната все още е доста неясна като понятие и начин на осъществяване, тъй като президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише се противопоставя категорично на подобни идеи.
На обратния полюс е немският канцлер Ангела Меркел, която настоява страните, които не желаят да се реформират, когато това е необходимо, да бъдат изключвани от еврозоната.
преди 14 години Този вариант е един от вероятните , но не е коментиран по известни причини. Някои страни няма да се измъкнат без девалвация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години ....................да видим кой ще плати сметката за назидание,,,,,,,,,,,,.............. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години ооооооппппааааа ..........мътят нещо........нали всичко беше под контрол .....????!!!...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Катаклизми предстоят. Готвят се. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Естествено, никой не прави сухи тренировки просто ей така.Значи е въпрос на време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Май видяха, че прякото намаляване на пенсии и заплати предизвиква масови протести и недоволства (като в Гърция) и ще минат на варианта излизане от еврозоната и девалвиране на националната валута. Така крайния ефект е почти същия, но е по-безболезнено и незабележимо за хората в съответната страна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар