IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Трише опроверга Сорос, даде Германия за пример в еврозоната

Шефът на ЕЦБ не вярва, че мерките за съкращаване на бюджетните дефицити, приети от много европейски правителства, ще причинят дефлация

12:34 | 24.06.10 г.
Автор - снимка
Създател
Трише опроверга Сорос, даде Германия за пример в еврозоната

Президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише защити мерките за затягане на финансовата дисциплина на германския канцлер Ангела Меркел и даде Германия за пример на останалите страни от еврозоната, пише CNBC.

Действията на Меркел ще подкрепят доверието на домакинствата, инвеститорите и компаниите и ще помогнат за консолидация на възстановяването, каза Трише в интервю за италианския всекидневник La Repubblica.

Тази гледна точка е точно обратната на мнението на Джордж Сорос, че еврото е „нездрава конструкция“, което той сподели на лекция в Берлин в сряда. 

„Като настоява за проциклична политика, Германия застрашава Европейския съюз“, предупреди Сорос. „Знам, че това е тежко обвинение, но се страхувам, че е оправдано.“

Трише обаче отхвърли това становище, като подчерта, че еврото е много стабилна валута, която е запазила стойността си през годините и е гарантирала стабилност на цените за единадесет и половина години при средна годишна инфлация за този период от 1,98 процента.

„Валута, която гарантира такава стабилност на цените, е ценна за местните и чуждестранните инвеститори“, казва Трише.

Единната европейска валута поевтинява спрямо долара от април заради страхове около дълговата криза в няколко европейски страни.

В сряда Сорос каза, че „със съкращаването на бюджетния дефицит и ограничаването на растежа на заплатите, като начин за компенсиране на спада в покупателната способност на еврото, Германия пречи на останалите страни от еврозоната да повишат конкурентоспособността си.“

Меркел защити действията си, като подчерта, че те ще предотвратят бъдещи кризи.

Риск от дефлация

Трише не вярва, че мерките за съкращаване на бюджетните дефицити, приети от много европейски правителства, ще причинят дефлация.

Някои „по-мечо“ настроени инвеститори смятат, че ще се случи точно това. Растежът ще се свие рязко, като дефлацията в частния сектор ще понижи доходността на 10-годишните ДЦК на 2 процента, казват пазарни анализатори от Royal Bank of Scotland.

“Не мисля, че има място за подобни опасения“, казва Трише. „Що се отнася до икономиката, идеята, че мерките за понижаване на бюджетните дефицити могат да предизвикат стагнация, е невярна.“

Реформиране на реалната икономика на всяка страна от еврозоната е това, което трябва да се направи, посочва Трише. „Ние искаме от всички правителства да извършат структурни реформи за повишаване на потенциала за растеж“, казва той. „Подчертавам необходимостта от повишаване на производителността на труда. В средносрочен и дългосрочен план растежът зависи именно от това“, казва Трише.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:10 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още