Така предложената актуализация на бюджета няма да получи подкрепа, не само заради политическата криза, но и защото е направена на база неверни прогнози. Това коментира пред bTV икономическият експерт и бивш депутат от „Има такъв народ“ Мика Зайкова. Тя обясни, че между двете четения на бюджетния закон ще има сериозни пазарлъци.
„Този бюджет е слонче на глинени крака“, каза експертът и допълни, че дори заложеният ръст на БВП от 2,9% няма да бъде постигнат.
Според нея между двете четения ще се водят много тежки дебати, защото таванът на дълга, заложен в актуализацията е 10,3%, но вероятно ще се наложи да бъде още завишен.
Според нея, след като всеки месец инфлацията расте с над 2%, прогнозата за 14% инфлация на годишна база в края на годината няма да се окаже вярна.
„Друго нещо е, че готвените 25 стотинки на литър бензин помощ вече са заминали, защото откакто се заговори за тях, горивата поскъпнаха с повече от 25 стотинки на литър“, каза Зайкова.
Бившият заместник-министър на труда и социалната политика Христина Христова допълни, че актуализацията се чака от 2,6 млн. пенсионирани българи, като с тоз акт сериозно се променя пенсионната политика.
„Казват, че от 1 юли средната пенсия ще нарасне с 23% - 10% плюс 60 лв., това изобщо не е по пенсионните принципи. Няма нищо общо“, каза Христова.
Мика Зайкова се съгласи с нея, че предложението на БСП COVID добавката да се превърне в инфлационна е без значение, защото няма връзка с осигурителния приход.
„Предвидено е в хазната да влязат допълнителни данъчни приходи в размер на 247 млн. лв. неданъчни - 240 млн. лв. Тоест 587 млн. лв. общо, а ни трябват 1,635 млрд. лв. само за пенсиите“, каза Христина Христова.
Мика Зайкова добави, че догодина няма да ни трябват само тези 1,6 млрд. лв., а 3,7 млрд. лв. За 2024 г. ще са нужни 4,2 млрд лв. „Това означава, че обещаваме на пенсионерите, а няма с какво да ги обезпечим“, каза Зайкова.