IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гьоков: Вероятно няма да има второ увеличение на минималната заплата тази година

Антикризисните мерките ще имат ефект върху най-уязвимите групи на обществото, единодушни са социалният министър и депутатът Владислав Панев

10:50 | 02.06.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Angelov Velko/Bloomberg News</em></p>
<p>
	&nbsp;</p>

Снимка: Angelov Velko/Bloomberg News

 

По-всяка вероятност при актуализацията на бюджета няма да бъде предложено да се вдигне минималната работна заплата тази година. Това коментира по БНТ министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков. Той обясни, че иска да се увеличи минималната работна заплата, но предложението не среща разбиране от финансовото министерство.

Гьоков посочи, че се прави всичко възможно, за да се увеличат доходите на българите, като се „отделя всяка една стотинка“. Социалният министър ще настоява да се повиши заплащането на работещите в държавната сфера с поне 10% от 1 юли, за да се изравни с частния сектор. Гьоков потвърди, че данъците ще останат на същото ниво. Минималната пенсия ще бъде увеличена с 10% и с добавката ще стане 467 лева.

"Тези мерки за подпомагане в кризата не са антиинфлационни, а антикризисни. Те са в подкрепа на всички хора", заяви министърът и уточни, че правителството е готово с тях. Той отрече да се „работи на парче“.

По думите му „работата на парче е, когато се запушват определени дупки с цел да се заглуши общественото недоволство. „Мерките са в подкрепа на всички хора. Българинът по стара традиция иска да бъде подпомогнат, но трябва да се подпомогнат тези хора, които имат най-голяма нужда“, посочи Гьоков.

Според него няма как да няма ефект от мерките на правителството.

Той напомни, че 1,2 млрд. лева от Националния план за възстановяване и устойчивост ще отидат за социалната система. Гьоков смята, че не е толкова важно кога ще дойдат първите средства от Европа, а че страната ни има одобрен план и като за начало може да се харчат пари от държавния бюджет, които ще бъдат възстановени от Европейския съюз.

Владислав Панев, зам.-председател на ПГ на "Демократична България", заяви пред Нова ТВ, че очаква антикризисните мерки да окажат пряк ефект и да бъдат приети във вида, в който са договорени от Коалиционния съвет. „Времето е напълно достатъчно, ако актуализацията на бюджета бъде внесена от Министерския съвет до края на следващата седмица. До края на юни те може да бъдат приети, така че от 1 юли да започнат да действат”, очаква депутатът.

Той е категоричен, че антикризисните мерки ще подпомогнат най-уязвимите групи на обществото, които страдат от по-високата от нормалното инфлация. Панев потвърди, че те са насочени към повишаване на конкурентоспособността на българската икономика.

По думите му правителството вече е предприело четири важни и знакови мерки само за последните седем дни и те са извън тези, за които се говори от няколко седмици. „Първата е ВЕИ-тата за собствено ползване. Миналия четвъртък приехме окончателно закона, според който облекчаваме значително процедурите за тяхното инсталиране. Това означава по-малко процедури и по-евтин ток за предприятията”, даде пример депутатът.

Той обясни, че в сряда, на земеделска комисия, е прието легализация на преработката на индустриалния коноп, който се използва за масла и текстил. „Това е бизнес за милиони и пазарът може да го насочи към по-бедните райони, където да осигури работни места“, надява се той.

Владислав Панев добави, че в парламентарната Комисия по бюджет и финанси ще се гледа вдигането на прага по регистрация на ДДС от 50 на 100 хиляди лева.

Той потвърди, че в Търговския регистър е вписан нов управител на най-големия длъжник на Българската банка за развитие, която под ръководството на Цанко Арабаджиев „ще се опита да си прибере активите и да ги управлява както трябва”.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:55 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още