IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бобева: При избора на управител на БНБ винаги се търсеха хора извън партийните централи

Има много проблеми, които само професионален екип с висок местен и международен престиж може да реши, посочи икономистът

21:04 | 05.04.22 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив, Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив, Ройтерс

Не разбирам защо се стигна до такава конкурентна процедура. Обикновено се избира неоспорима и консенсусна фигура, която да отговаря на изискванията на закона.  При избора на управител на централните банки винаги се търсят хора извън партийните централи и това е политика и на ЕС като цяло. Така коментира по bTV проф. Даниела Бобева двете кандидатури за гуверньор на БНБ – на Любомир Каримански от „Има такъв народ“ и на Андрей Гюров от „Продължаваме промяната“. 

Бобева, която 13 години участва в управлението БНБ, а професионалният ѝ път минава през редица европейски и международни финансови институции, посочи, че само професионален екип с висок местен и международен престиж може да решава проблеми. „Сегашната коалиция би могла да демонстрира своята интегративна роля в това общество, ако издигне добър кандидат, който да бъде не кандидат на коалицията, защото БНБ е на всички нас“, заяви икономистът.

Участие в ЕЦБ

Проф. Бобева напомни, че парламентът избира не само управител на БНБ, а управител в европейската система на централните банки. „Направих си труда да разгледам сегашните управители на 27-те държави. Това са голям калибър хора, повечето от тях са били министри на финансите. Повече от половината от тях са минали през централните банки на различни позиции. Не знам защо коалицията не се обърна към хора, които сега са в БНБ, включително управители и подуправители. Този екип се справи с доста кризи“, посочи тя.

Според нея е много важна водената фискална политика на държавата и за пример даде последния аукцион на ДЦК, който не успя да намери инвеститори. „Това, че не можахме да пласираме дълг, е сигнал, че пазарите са разтревожени и че ваканцията свърши", коментира тя и предупреди, че ще вземаме все по-скъп дълг все по-трудно. По думите ѝ това представлява голям риск за финансовата стабилност и за валутния борд в България.

Според нея е задължително управителят на БНБ да си говори с министъра на финансите, защото рисковете за финансовата стабилност на държавата са големи.

Като проблем пред страната Бобева посочи евентуално непрофесионално управление на БНБ и напомни за предупреждението, което Европейският съвет изпрати към България по отношение на недвижимите имоти и рисковете за увеличаване на необслужваните кредити в банковата система. „Въпреки че в момента имаме голяма степен на покритие, при усложняване на обстановката е възможно да се засилят тези негативни фактори“, смята икономистът.

Пътят към еврозоната

Проф. Бобева е категорична, че България трябва да приеме еврото колкото се може по-скоро. Тя посочи, че в момента има фундаментален проблем – от една страна, има подкрепа от институциите това да се случи, но от друга – мнението на хората е противоположно. Тя препоръчва този разрив да се преодолее.

„Валутата засяга всеки един от нас и тук няма партии и политики. Всички трябва да бъдем подготвени. Без обаче хората да бъдат убедени, че еврото ще донесе благоприятни за икономиката последици, не мисля, че който и да ни управлява, ще има политическата смелост да въведе еврото", отбеляза тя. "Гледах другите държави, когато приемаха еврото. Няма нито един министър или гуверньор на централна банка, който е вкарал еврото и да е изпратен с почести. Това е много рискова работа“, допълни тя.

Мнението на икономистите

В избора на управител на БНБ се търси не експертност, а политически компромис, коментира ситуацията с двама кандидати от две политически партии в управляващата коалиция доц. Едуард Маринов.

Петър Ганев е на мнение, че постът е важен, „дори донякъде церемониален, с по-представителни функции“. Той е убеден, че в обществото има подготвени хора извън централната банка, но е трудно един кандидат да се съгласи, ако изборът му не е гарантиран.

Стоян Панчев посочи, че при избора на нов гуверньор на БНБ на заден план са останали професионалните разговори. Той настоява да има анализ с ползи и разходи за приемане на еврото, за да се разбере и знае каква е причината да се смени левът с европейската валута.

Левон Хампарцумян, който е дългогодишен банкер, подчерта, че за търговските банки е важно кой е начело на БНБ, защото регулаторът се грижи за отношенията с Европейската централна банка. Той изказа и лично мнение за двамата кандидати, като прецени, че не са били убедителни при представянето на концепциите си пред парламентарната бюджетна комисия. По думите му и двамата са с „напудрени CV-та“.

Любомир Каримански, кандидатът за поста, който се отзова за участие в телевизионното студио, отново заяви, че настоява за приемственост и приоритетни задачи при управлението на централната банка и затова трябва да има пътна карта, по която да се случат промените.

Като неотложна задача пред БНБ той вижда помощта, която централната банка може да окаже на правителството с експертиза от макроикономически изследвания и анализи, които ще са полезни за фиска в постигане на макроикономическа стабилност.

Кандидатурите на Андрей Гюров и Любомир Каримански ще се обсъждат и гласуват следващата седмица в парламента, 72 часа след внасяне на доклада от бюджетната комисия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още