IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

АБЗ: Липсата на интерес към застраховка „Живот“ е заради неинформираност

До 50 лева месечно са готови да платят хората за покрити рискове, свързани с живота и здравето на семейството си

12:42 | 14.03.22 г.
<p>
	<em>Изображение: Pixabay</em></p>

Изображение: Pixabay

Близо две трети (63%) от българите, участвали в проучване, свързано с нагласите на потребителите към животозастрахователните продукти, нямат сключена застраховка „Живот“. Основната причина за това според 40% от отговорилите отрицателно на въпроса е недостатъчната им информираност за продуктите и ползите от тях.

Други мотиви, които открояват участвалите в анкетата, е липсата на необходимост от такава застраховка (28%), както и липсата на средства за тази цел (26%). Проучването е изготвено от Асоциацията на българските застрахователи и сайта "Моите Пари".

Проучването показва, че онова, което би накарало анкетираните да сключат застраховка „Живот“, е за да обезпечат себе си и близките си при възникване на непредвидени събития, свързани с живота и здравето (41%).

В същото време онези, които не биха сключили застраховка, са близо една трета (30%), а анкетираните, които биха я сключили, ако научат повече за животозастраховките и ползите от този застрахователен продукт, са 12%.

Застраховка „Живот“ и банков кредит

Проучването показва, че 37% от анкетираните са сключили застраховка „Живот“, като преобладаващата част от тази група има такава във връзка с изплащане на кредит и неговото обезпечаване (32%).

С малка разлика от тази група са потребителите, които сами са осъзнали необходимостта и предимствата от сключване на застраховка „Живот“, като са избрали инвестиционна застраховка, с цел да получат едновременно рисково покритие и да извлекат полза (под формата на доходност) от инвестиционната компонента на този тип застраховка (27%).

На трето място се нареждат анкетираните, които притежават класическа спестовна застраховка „Живот“ (21%).

Основният мотив, който е бил водещ, за да бъде сключена застраховката е с цел подсигуряване на семейството при възникване на непредвидени ситуации (31%). На следващо място като мотив се нарежда постигане на предварително определени житейски цели (21%), а онези, които са сключили застраховка „Живот“, за да отговорят на задължително изискване на банката във връзка с отпускане на кредит, са 19%.

Месечен разход

Близо половината от сключилите застраховка „Живот“ (48%) заявяват, че притежават високо ниво на информираност и са добре запознати с всички условия по сключената от тях застраховка – покрити рискове, изключения (случаи, при които застрахователят не дължи обезщетение), формиране на застрахователни плащания и др.

Но все пак над половината от притежателите на полици „Живот“ не са изцяло запознати с условията по тях, което може да доведе до потребителска неудовлетвореност в бъдеще.

Финансовите възможности и готовността за заплащане на месечна сума по застраховка „Живот“ се оказва една и същи както при онези, които нямат животозастраховка, така и при останалата група анкетирани.

Сумата от 50 лева на месец се посочва като разход по този вид застраховка сред преобладаващата част от групата, която притежава такава (29%). Между 50 и 100 лв. заделят всеки месец близо 16% и също толкова голям дял не са запознати с месечния разход, който правят.

Проучването е изготвено в периода 23.02-07.03.2022 г., в онлайн среда, като в него са взели участие общо 371 участници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:21 | 10.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още