След като прекараха над 72 часа в пленарната зала, депутатите приеха окончателно бюджета за тази година.
Малко преди да бъдат гласувани финалните текстове в Народното събрание дойде и премиерът Кирил Петков. По-рано днес той се завърна от Брюксел след участието си в извънредната среща на върха, на която европейските лидери приеха нов пакет от санкции срещу Русия и Владимир Путин.
„Този бюджет не изоставя никой българин да бъде под линията на бедност, той показва, че когато създаваме заедно растеж, той се разпределя по справедлив начин. Благодаря ви за усилията, този бюджет е успех за НС, за коалицията, всички критики, които се очакваха как ще успеем, коалицията показа, че има резултати и това, което работим, го работим сплотено. Изпълнението на този бюджет е истинската промяна“, каза Кирил Петков пред депутатите.
Бюджетът, който предизвика ожесточени критики от страна на опозицията, влиза в сила от 1 април и все пак на финала беше аплодиран от всички депутати.
В окончателните текстове бе разрешено на правителството да използва спестени средства от ведомствата за предоставяне на хуманитарна помощ на българи, живеещи в Украйна или украинци с българско самосъзнание, както и за самата държава, в която се водят военни действия. Това ще може да става без санкцията на парламента. Промяната бе приета единодушно.
Искането на ГЕРБ страната ни да не плаща за ремонт на изтребителите МиГ-29 в Русия бе отхвърлено, а като знак на протест хората на Борисов напуснаха залата.
Бюджетът е разчетен при ръст на БВП за тази година от 4,8%
Дефицитът ще достигне 5,9 млрд. лв. или 4,1% с Covid мерките и 2,5%, ако не се включват тези мерки.
Според разчетите общите разходи ще достигнат 63,2 млрд. лева, или 44,2% от очаквания размер на БВП. По тези сметки разходите нарастват с близо 7 млрд. лева спрямо предварителния отчет за 2021 г., или с около 12,3%.
Приходите в държавния бюджет за 2022 г. са заложени на ниво от 57,3 млрд. лева.
Държавата ще търси на международните дългови пазари общо 7,3 млрд. лева тази година - като 3 млрд. лева ще са за рефинансиране на стари дългове, а 4,3 млрд. лева ще са нов дълг.
Общо разходите за социално подпомагане и грижи възлизат на 20,755 млрд. лв., за здравеопазване - на 8,343 млрд. лв., за образование - на 6,407 млрд. лв., а заедно с това правителството е заложило изключителен ръст в инвестиционните разходи – от 3,7 до 8,2 млрд. лева.
4,8 млрд. лв. са субсидиите за общини за 2022 г. 5 млн. лв. бяха отпуснати за субсидии за автобусния транспорт за населените места в полупланински и планински райони.
Заложена е и актуализация в средата на годината.
преди 2 години Поради погрешния държавен бюджет, правителството на премиера Кирил Петков е с качество на ударен самолет. Колкото повече се изпълни приетия бюджет, толкова е по-голям политическия провал на правителството на премиера Кирил Петков. Накратко за ситуацията: Сега Република България употребява неправилна структура на държавен бюджет. Министерството на финансите реално прикрива прилагания лош начин за емитиране на българските пари. Валутният борд запази коварната парична грешка. Паричната грешка е водещата причина за щети в Република България. Държавната неправилност поразява бедни и богати. Централната банка не може да осигури устойчиво прекратяване на инфлация и други щети от лошия начин за емитиране на пари. Щетите от държавната парична грешка са много повече от ползите от приетия държавен бюджет. При създадените условия, за Република България е невъзможно устойчиво развитие. Приетият държавен бюджет е най-сигурния начин за подсигуряване на политически провал на правителството. Запазването на лошия начин за емитиране на пари създава нови трудности. Неизбежните последици са инфлация и прояви на стопанска разруха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Питай твоите идоли с петолъчките, дето минималната им заплата е 270 лв. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години а линията на бедност от коя година е ... ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар