След почти целодневен маратон парламентарната Комисия по бюджет и финанси успя да приеме на второ четене част от Закона за държавния бюджет за 2022 г. Конкретиката по новите промени е трудно да се опише, защото никой друг, освен депутатите, не разполагаше с доклада на работната група, в който са описани подкрепените и отхвърлени предложения.
От дебатите все пак стана ясно, че основните параметри по разчетите за сега остават без промяна.
Заложеният ръст на БВП за тази година е 4,8%, дефицитът ще достигне 4,1% (5,9 млрд. лв.) с Covid мерките и 2,5%, ако не се включват тези мерки.
Според разчетите общите разходи ще бъдат 63,2 млрд. лева, или 44,2% от очаквания размер на БВП. По тези сметки разходите нарастват с близо 7 млрд. лева спрямо предварителния отчет за 2021 г., или с около 12,3%.
Приходите са заложени на ниво от 57,2 млрд. лв. Финансовата рамка на държавата трябва да влезе в сила от началото на април. Заложена е и актуализация в средата на годината.
Какво се променя между двете четения
Депутатите решиха да увеличат парите за БАН с 20 млн. лв., като намалят парите с толкова парите за Висшия съдебен съвет (ВСС). Това породи спорове в залата, но в крайна сметка предложението бе одобрено. Дали обаче то ще получи подкрепа и в пленарната зала, ще стане ясно в сряда. По предложение на председателя на комисията Любомир Каримански (ИТН) бе гласувано средствата да бъдат насочени за проекти, които трябва да бъдат одобрени на конкурсен принцип.
"Не ми се иска да тръгне мълва в обществото, че това е някаква политическа или наказателна акция срещу съдебната система, в контекста на това, че в момента се атакува една конкретна структура от ВСС, която управляващата коалиция не я харесва. Не казвам, че тя работи идеално и няма проблеми, но в момента ще се изтълкува много негативно. Убеден съм, че ВСС ще направи съответните постъпки в ЕК. Считам, че не ни е необходим този скандал", каза бившият министър на финансите от ГЕРБ Кирил Ананиев.
В защита на предложението сегашният финансов министър Асен Василев обясни, че миналата година съдебната власт е поискала близо 910 млн. лв. "Вие сте удовлетворили 880 млн. лв. С 30 млн. лв. по-малко. В момента депутатите искат да дадат 20 млн. лв. по-малко. Или вашето решение миналата година е било противоконституционно и наказателно и това е причината прокуратурата да не може да си върши работата, което очевидно е било голяма грешка, ние може би повтаряме тази грешка. Вярваме, че ако не се увеличат заплатите в Прокуратурата, това няма да доведе до някакъв срив в тази работеща система", каза Василев и добави, че не сме „прокурорска република“.
Бюджетна комисия одобри и допълнителни 20 млн. лв. за повишаване на заплатите на преподавателите в държавните университети. Предложението дойде от Румен Гечев от БСП. Финансовият министър обясни, че допълнителните средства няма да увеличат дефицита и 10 млн. лв. ще бъдат осигурени от бюджета на МОН, а другите 10 млн. лв. - от план-сметката на МРРБ.
Депутатите одобриха и допълнителни средства за музеите и художествените галерии в размер на 12 млн. лв.
Одобрено беше и предложението през 2022 г, обхватът на ваучерите за храна, с които могат да се плащат и комунални услуги като ток и вода, да бъде разширен и да важат и за сметките за парно и газ. По искане на депутати от управляващата коалиция ваучерите ще могат да се ползват и за кино, театър, галерии и музеи.
В Закона за бюджета е предвидено размерът на годишната квота за ваучери за храна да е 1 млрд. лв., а месечната необлагаема стойност на ваучерите за храна по чл. 209 от ЗКПО да бъде 200 лв. Квотата за миналата година бе изчерпана още през ноември 2021 г. Към настоящия момент месечната сума на ваучерите за храна, освободена от данъци и осигуровки както за работодателя, така и за работника, е 80 лв. на човек на месец. Ваучерите са освободени от данъци и осигуровки както за работещите, така и за работодателите.
Предложението на БСП за намаление на партийната субсидия от 8 лв. на 1 лв. за всеки действителен глас бе отхвърлено от комисията.
Приемането на останалите текстове продължава и в момента почти без никакви дебати. Такива обикновено има по време на окончателното гласуване на бюджета в пленарната зала. Тогава често има и корекции както в приходната, така и в разходната част, така че бюджетният маратон ще продължи и следващата седмица.