IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

За два месеца властта е похарчила 2,6 млрд. лв. с постановления

Въпреки че обещаха промяна, новите управляващи продължават да следват безотчетните практики на ГЕРБ

16:38 | 07.02.22 г. 1
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

От ноември до края на декември миналата година държавата е похарчила допълнителни бюджетни средства чрез постановления на Министерски съвет в размер на 2,598 млрд. лв. От тях 641 млн. лв. са по линия на актуализацията на план-сметката от края на лятото.

Това става ясно от отговор на финансовия министър Асен Василев на въпрос от депутата от ДПС Петър Чобанов.

„Прозрачността на публичните финанси е задължителна във всички фази на бюджетния процес. В последните години практиката на разпределяне на бюджетни средства с постановления на Министерски съвет (ПМС) е широко застъпена и често поражда редица въпроси“, пише във въпроса на народния представител, който е и бивш министър на финансите.

От отговора на Василев, под формата на таблица, става ясно, че най-много допълнителни средства са отишли за Националния осигурителен институт (НОИ) – 1,1 млрд. лв. От тази сума 750 млн. лв. са за изплащане на допълнителна сума към пенсиите от януари до юни 2022 г. Постановлението е от 30 декември и е във връзка с решение на Народното събрание за допълнителни разходи за сметка на преизпълнение на приходите. Други 250 млн. лв. са разписани по бюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г. за изплащане на разходи, свързани с мерки за запазване на заетостта. Допълнителни 100 млн. лв. са разписани за добавката от 75 лв. при ваксиниране срещу Covid към пенсиите.

На следващо място по допълнително финансирани разходи е Министерство на енергетиката, като с постановления на МС са отпуснати над 860 млн. лв. От тях 450 млн. лв. са отишли за компенсации за високите цени на електрическата енергия и природния газ за крайните небитови потребители за първото тримесечие на 2022 г. Други 410 млн. лв. са отишли за Програмата за компенсиране на разходите на операторите на електропреносната и електроразпределителните мрежи и за изпълнение на Програмата за компенсиране на небитови крайни потребители.

Министерство на здравеопазването също е получило допълнителни средства – над 249 млн. лв. От тях 46,4 млн. лв. са отишли за закупуване на ваксини, а 24,3 млн. лв. - на лекарството Ремдесивир. Други 40 млн. лв. са разпределени за антигенни тестове за учениците. Над 61 млн. лв. са разпределени за подкрепа на персонала на първа линия в борбата с коронавируса. Тази сума е била предвидена и в актуализацията от края на лятото. Други 54 млн. лв. са отишли за персонала на НЗОК, работещ на първа линия.

С постановления Министерство на образованието е получило допълнително 37,6 млн. лв. От тях най-много – 15 млн. лв. са били за подпомагане на бюджетите на училищата.

115 млн. лв. допълнително са отпуснати на социалното министерство. Основно парите са отишли за продължаване на мярката „Запази ме плюс“ – 100 млн. лв. 

За Министерство на културата са отишли 8,27 млн. лв., като от тях 8 млн. лв. са за увеличението на капитала на Националния дворец на културата (НДК).

Списъкът е дълъг, наличен е на сайта на Народното събрание и всеки може да го види.

По принцип за всички разпределени суми има обяснения, а част от тях бяха включени в актуализацията на бюджета.

И тук възниква въпросът доколко "промяната" на новата власт не следва всъщност практики от управлението на ГЕРБ, които в продължение на 12 години раздаваха средства по същия начин – с постановления и почти безотчетно.

Така на практика данъкоплатците няма да разберат защо са били дадени например 600 хил. лв. за финансиране на проекти на български общности в Албания, Сърбия, Косово, Украйна. Или за какво точно държавата е похарчила близо 1 млн. лв. за изплащане на компенсации по Закона за държавния служител и по Кодекса на труда за служители в Министерство на външните работи. Не е ясно как и кога е решено държавата да даде 2,3 млн. лв. за ремонт на източното крило на Славянобългарския манастир в Атон. В края на ноември са били разпределени и допълнителни 2 млн. лв. капиталови разходи за купуване на имот за целите на мюсюлманското вероизповедание с цел обособяване в сградния му фонд на Висш ислямски институт.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 2
khao
преди 2 години
много слабо... Мутрата харчеше по 4 само между коледа и нова година!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още