IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ББР е договорила кредити за над 388 млн. лв. по Гаранционната програма

Най-много заеми са отпуснати за сектор “Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети” - 33,2% от общия брой кредити

09:13 | 02.01.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

До края на октомври 2021 г. общата сума на потвърдени за включване към Гаранционната програма за анти-COVID кредити за малки и средни предприятия (МСП), изпълнявана от Българската банка за развитие (ББР) съвместно с мрежа от партниращи банки, възлиза на 388,188 млн. лв. (при одобрени 2 219 кредита). От тях 2 034 дружества имат сключен договор за кредит, като общата сума на гарантирания портфейл възлиза на 324,189 млн. лв. Това става ясно от декемврийския бюлетин на финансовата институция.

Към 31 октомври 2021 г. разпределението на средствата съгласно чл.3 и чл.4 от Закона за малките и средни предприятия са, както следва: 43,5% от сумата на гарантирания портфейл е в полза на малки предприятия, 26,3% за микро- фирми, 21,9% - за средни предприятия, а останалите 8,3% - за големи предприятия.

Според обобщените данни най-голям дял (33,2% от общия брой кредити и 35,5% от общата сума) в договорените субсидирани кредити заема сектор “Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети”. Секторът “Хотелиерство и ресторантьорство” се е възползвал от 10,2% от общия брой на одобрените кредити и 9,4% от общата сума, следван от сектор “Транспорт, складиране и пощи” с 13 % от общия брой и 7,8% от общата сума кредити.

Най-общо, разпределението на броя и сумата на гарантираните кредити по сектори следва степента на засегнатост на различните икономически дейности от кризата.

к1 к1

От ББР припомнят, че в края на 2020 г. бе извършено първото обновление и разширение на Гаранционната програма, като с решение на Министерски съвет се увеличи размерът на гарантираните от ББР заеми до 2 млн. лева и бе разширен обхватът на допустимите компании — включват се и големи предприятия. По този начин се даде достъп до ликвиден ресурс и за по-големи компании, включително в сферата на туризма и транспорта, които до този момент бяха извън обхвата на правителствената мярка. Подкрепят се и по-големите местни производители, чийто бизнес осигурява заетост за цели региони в страната.

Впоследствие, с друго решение на кабинета, програмата се промени с цел синхронизирането с разработения от Министерство на икономиката и Министерство на финансите надграждащ механизъм за интервенция чрез ликвидна подкрепа за предприятията в страната, наречен „Портфейлна гаранция за преодоляване на последствията от COVID-19“ - „Програма за възстановяване“. С измененията се цели да се осигурят възможности за финансиране на по-широк кръг дейности, по-големи облекчения в изискванията за обезпечение, максимално кратки срокове за одобряване и усвояване на кредитите, както и да се постигне максимално облекчаване на административните изисквания към кредитополучателите.

к2 к2

Гаранционна програма “Възстановяване”. Разпределение по сектори. Източник: ББР 

Новите условия по „Програмата за възстановяване“ са в сила считано от 01.10.2021 г. - датата на положително решение на Европейската комисия. С промените от гаранционния инструмент могат да се възползват както микро-, малки и средни фирми, така и предприятия, които отговарят на характеристиките за „small mid-caps“ (с до и вкл. 499 души персонал, както и с до 100 млн. евро, вкл. сума на актива или с до 86 млн. евро, вкл. приходи от продажби), от всички сектори на икономиката.

Условията са да осъществяват стопанска дейност и да са регистрирани в Република България, както и да търпят неблагоприятни икономически последици от разпространението на пандемията. За да получат финансова подкрепа по Програмата, компаниите следва да имат приключени минимум 3 финансови години с приходи от продажби, поне една от които да е завършила с печалба.

Срокът за кандидатстване по обновената гаранционна Програма на ББР е до 20.12.2021 г. Максималният размер на финансирането вече е до 3 млн. лв., независимо от размера на компанията, като ББР ще покрива до 80% от главницата на кредита при посочените в Програмата условия.

Срокът за погасяване на кредитите е до 7 години с възможност за до 3-годишен гратисен период за плащания по главница и лихва. Значително облекчение внасят промените по отношение на обратната връзка към кредитоискателите – те вече ще имат информация дали са одобрени за кредитиране до 5 работни дни след предоставяне на всички необходими документи, а усвояването на средствата ще е възможно до 10 работни дни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:14 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още