Покрай хаоса с мораториума за цената на електроенергията, топлоенергията и ВиК услугите депутатите в новия парламент имат и друг проблем. До края на годината не остават много работни дни, а има законопроекти, които е особено важно да бъдат приети и обнародвани.
На 8 декември кабинетът прие промените в данъчните закони за 2022 г., предложени от Министерството на финансите. Текстът бе внесен в деловодството на Народното събрание на 13 декември.
Най-същественото от пакета е, че намалената ставка по ДДС за някои стоки и услуги остава в сила до края на епидемичната обстановка. Към момента намалената ставка е със срок на действие до 31 декември 2021 г. С промените храните, безалкохолните напитки, бирата и виното, сервирани в заведения, както и бебешките стоки, книгите и услугите в спортните зали ще продължат да се облагат с 9% косвен налог, вместо с 20%.
Мярката ще важи и за туроператорите. Останалите промени, предложени от служебния министър на финансите са по-скоро технически и свързани със синхронизирането на европейски директиви във връзка с пандемията.
Намалената ставка по ДДС обаче може да се окаже в капана на административни неуредици. За да бъдат гласувани промените в данъчните закони, е нужно да бъдат сформирани постоянните парламентарни комисии и най-вече Комисията по бюджет и финанси, която е водеща за този законопроект. Докато парламентът не приеме правилника за дейността си обаче, няма как да бъде гласуван съставът на постоянните комисии. Въпросният правилник е в дневния ред на депутатите, но изобщо не е ясно дали и кога ще стигнат до тази точка, защото преди нея са дебатите по мораториума.
Като цяло има друг вариант – да бъде направена временна комисия, която да гласува намалените ставки по ДДС, но и тук технологично времето не е ясно дали ще стигне, защото по процедура текстът трябва да мине поне на първо четене в комисията, за да стигне до пленарната зала. Между двете четения също има срокове, които трябва да се спазят, но практиката показва, че промените биха могли да бъдат гласувани и едновременно на първо и второ четене в пленарната зала.
Ако депутатите не успеят да приемат пакета с данъчни закони до края на годината, има възможност това да стане на по-късен етап със задна дата. Тази опция обаче значително ще затрудни бизнеса, който няма да има основание да прилага N-брой дни намалена ставка и е спорно доколко е редно нещата да случват по такъв начин. Не че не е правено досега, включително и миналата година…