IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сребърният фонд и парите, които си почиват

За 11 месеца парите са нараснали с 288 млн. лв., достигайки 3,58 млрд. лв.

09:17 | 25.12.21 г. 5
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Unsplash</em></p>

Снимка: Unsplash

Изпращаме 2021 година - още една година, белязана от дълбоките промени в икономиката, политиката и обществото вследствие на пандемията от коронавирус. Сега, когато и последните 12 месеца са почти история, Investor.bg събра най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последната година в специалната секция „Икономиката през 2021".

В края на ноември средствата, натрупани в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионна система, по-известен като Сребърен фонд, са достигнали 3,580 млрд. лв. Това е с 288 млн. лв. повече спрямо края на 2020 г., когато парите са били 3,292 млрд. лв., показват данни на Министерство на финансите. 

През 2021 г. се наблюдава по-сериозно набъбване на резерва. От края на 2019 г. до края на миналата година средствата са се увеличили със 188 млн. лв. (с около 100 млн. по-малко спрямо текущото повишение).

Това обаче донякъде е обяснимо - през 2019 и 2020 г. от приватизации в Сребърния фонд са влезли едва 2,4 млн. лв, а от други източници, определени със закон или с акт на Министерски съвет като глоби, имуществени санкции, неустойки, свързани с приватизационния процес - 5,3 млн. лв., общо за 2019 и 2020 г.

Тази година обаче постъпленията от концесии ще са значително повече – на 20 април нoвият ĸoнцeнcиoнep нa Лeтищe Coфия обяви, чe е извъpшил плaщaнeтo нa ĸoнцecиoннo възнaгpaждeниe в paзмep нa 660 млн. лв., с което компанията ce пpeвpъщa в oфициaлeн и eдинcтвeн oпepaтop нa aepoгapaтa.

Разбивката на Министерство на финансите показва още, че от въпросните 3,58 млрд. лв. 3,520 млрд. лв. са депозирани в отделна сметка в БНБ. Трансферираните през ноеври 2021 г. средства към гаранционния фонд от фонд „Пенсии“ в Държавното обществено осигуряване (ДОО) са в размер на 28,14 млн. лв. За сравнение, месец по-рано сумата бе 16,15 млн. лв. Общо за третото тримесечие са били прехвърлени 72,36 млн. лв., а второто тримесечие от годината са били трансферирани 133,63 млн. лв. За сравнение, за цялата 2020 г. сумата е 188,68 млн. лв. Прави впечатление, че за първото тримесечие на тази година са били прехвърлени едва 36,97 млн. лв.

сф сф

Припомняме, че на 1 декември правителството реши Сребърният фонд да продължи да се управлява консервативно. Това стана с приемането на Дългосрочната инвестиционна политика на Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система и Средносрочната стратегия за инвестиране на средствата на Фонда за периода 2022-2024 г.

Двата документа са одобрени от Управителния съвет на Фонда и предвиждат запазване на прилагания досега консервативен подход за управление на активите при спазване на принципите за надеждност, ликвидност и прозрачност.

„По този начин се гарантира минимизиране на негативните ефекти и проявите на волатилност на международните капиталови пазари. Това съответства на текущата пазарна среда и води до избягване на риска от намаляване средствата на Фонда, което е неприемливо от гледна точка на основната му функция“, гласи становището на УС,

Най-добрата алтернатива за инвестиране на средствата на Сребърния фонд е тяхното депозиране в отделна сметка в Българската народна банка или други инструменти по сметки в нея, допълват от правителствената информационна служба.

От 2011 г. парите във фонда не носят никаква доходност и седят на депозит в БНБ при нулева лихва

Припомняме, че Сребърният фонд бе създаден през 2007 г. с около 2 млрд. лв., като за 14 години в него са се натрупали едва 1,37 млрд. лв. допълнителни средства. Предназначението му е да подкрепя пенсионната система, но реално средствата в него не биха стигнали за изплащане на пенсиите дори за няколко месеца. Дефицитът в системата възлиза на над 5 млрд. лв. за 2020 г., за тази все още няма конкретни изчисления, особено с оглед на последните промени и надбавките от 120 лв.

Освен това дългосрочната инвестиционна политика на фонда е съобразена с дългосрочната прогноза до 2070 г. за разходите за пенсии, изплащани от ДОО. Разчетите предвиждат дефицит/недостиг по бюджета на ДОО през целия период при всички разработени варианти и допускания за избор на осигуряване Отдавна известно е, че българската пенсионна система е изправена пред сериозни демографски предизвикателства. Прогнозите на Евростат показват, че населението на страната ще намалява и едновременно с това неговата възрастова структура се влошава. В резултат от застаряването на населението и свиването на работната сила броят на заетите ще намалее с близо 38%. Нещо повече – очаква се след 2037 г., когато приключва увеличението на законоустановената пенсионна възраст, балансът на фондовете на ДОО да започне да се влошава, достигайки дефицит от около 4,8% през 2070 г.  

Нека не забравяме, че разходите за пенсии имат най-голям дял (над 85 на сто) от общите разходи на ДОО.

По принцип парите във фонда са важни и по друга причина –  на теория и чрез законодателни промени средствата (при нужда) могат да сменят своето предназначение и да финансират неотложни разходи. Разглеждането на средствата в Сребърния фонд като резерв е приемливо от макроикономическа гледна точка, особено като се има предвид, че те са част от фискалния резерв.

Към момента и това е единствената им реална функция – да подкрепят фискалния резерв. Все още Сребърният фонд няма роля в бъдещето на пенсионната система в България. Вариантът демографския срив да се компенсира и да се подкрепи пенсионната система остава единствено чрез бюджета и през данъците

В този смисъл е изключително важно как се управляват тези средства и върху тях да не бъде упражняван натиск. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 4 rate down comment 2
ing5rov
преди 2 години
"...централната банка отговаря с активите си за тях..." ............."специалиста" напрао уби коча с мотиката ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
abdul
преди 2 години
Т.е. са инвестирани в.. активите на БНБ. Значи за да ги открадне някой трябва да открадне активите.. или поне да ги влоши.. или да ги остави сами да се влошат.. е за тва последното трудно се намират виновни.. то ше е ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
abdul
преди 2 години
Т.е. са инвестирани в.. активите на БНБ. Значи за да ги открадне някой трябва да открадне активите.. или поне да ги влоши.. или да ги остави сами да се влошат.. е за тва последното трудно се намират виновни.. то ше е ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 5
Специалист по всичко
преди 2 години
Тези пари служат като резерв, идеята на този фонд не е да носи доходност. Но ако бяха инвестирани някъде другаде и се случи да имат отрицателна доходност, тогава щеше да се говори как някой е откраднал еди-колко си милиона от Сребърния фонд.А по въпроса дали съществуват, ако се има предвид да са складирани някъде с табелка "Сребърен фонд" - не, не съществуват по този начин. Това са пари по сметка, задължение на БНБ, и централната банка отговаря с активите си за тях, в това число и с кеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 2
Императорът
преди 2 години
Инвестирани разумно още в началото, тези пари можеха да се превърнат в наистина сериозен резерв на пенсионната система. Сега инфлацията просто ще ги изяде. И това - ако приемем, че изобщо тия пари СЪЩЕСТВУВАТ - защото никой не ги е виждал. Аз някак не мога да си представя 3 МБ да си лежат в БНБ толкова години и бойкоборисов да не ги открадне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още