След въвеждането на еврото цените ще се балансират до предишните си нива. Това коментира пред bTV кредитният консултант Тихомир Тошев. Той поясни, че както в други страни, така и в България основните страхове от въвеждането на единната валута са свързани с покачването на цените. Според него обаче това ще бъде много краткотрайно явление, а в същото време лихвите по кредитите ще спаднат.
Ползите от еврото са в пъти над недостатъците и се надявам новото правителство да извърви докрай пътя до влизането ни в еврозоната, каза Тошев.
Малко по-рано по телевизията бе излъчен репортаж относно това, че Хърватия изпреварва България по пътя към еврото. Въпреки че двете страни влязоха в чакалнята на еврозоната заедно през лятото на миналата година, ЕК засега е дала разрешение само на Загреб да сече евромонети. Планът на Хърватия е да въведе еврото през 2023 година. За България индикативната дата е 1 януари 2024 г. Страховете и за търговците, и за клиентите в Хърватия обаче са същите както тези у нас – ще поскъпнат ли стоките и с колко.
Именно инфлацията е и елементът, който хърватското правителството следи внимателно. „От Министерството на финансите не очакват сериозни инфлационни процеси заради смяната на валутите. Изчисляват, че една от най-популярните стоки в Хърватия - кафето, ще поскъпне с не повече от 0,2 пункта от процента. Сред очакваните ползи са намаляването на лихвите по кредитите. Полезно ще е и за туризма, на който разчита хърватската икономика. Тук 7 от 10 туристи идват с евро в джоба“, става ясно от репортажа.
Кредитирането в България
Освен въвеждането на еврото, Тихомир Тошев коментира, че отиващата си 2021 г. е била рекордна по отношение на кредитирането - над 28 млрд. лв. са изтеглените ипотечни кредити.
„Ръстът при ипотечното кредитиране е около 17%, при потребителското е 10%, а при депозитите - също 10%, което означава, че трупаме пари в депозитните сметки", добави той. Експертът обясни, че всички кредитни продукти са с ръст тази година. "Едната от причините са ниските лихви, имаме лек спад по всички лихви. Другата причина е заради горещия пазар на имотите", добави Тошев.
Той коментира и бързите кредити, като посъветва да се теглят малки суми и да се връщат в рамките на месец.
„Наистина бързи са заемите до 500 лв., които погасяваме за месец, а ако сме решили да изтеглим 1000 лв., е по-добре да се насочим към банкови кредити. При последните ще има оскъпяване за година най-много 100 лв. при сегашните лихви. Докато при бързите заеми ще има оскъпяване на места до 200%“, каза още Тошев.
Той обърна внимание, че въпреки че според данните на БНБ милионерите у нас намаляват, това на практика не е така.
„Всъщност в страната има ръст на милионерите. Изкривяването на данните идва от това, че от скоро много банки въведоха такси за клиентите си, които държат на депозит големи наличности от порядъка на 1 млн. лв. За такива сума таксите вече надвишават 18-20 хил. лв. годишно и много хора предпочетоха да разпределят депозитите си на по-малки суми до 400 хил. лв., например“, обясни Тошев.