IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

КТ "Подкрепа": Минималният доход трябва да е поне 50% от средния за страната

По-добре да се приеме предложеният от служебния кабинет бюджет, а след това да се актуализира, ако се налага, заяви Ваня Григорова

11:16 | 03.12.21 г. 1
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Минималният доход трябва да е поне 50% от средния за страната. Предложеното от служебния кабинет увеличение все още не е достигнало тези нива. Това коментира пред Нова телевизия Ваня Григорова от КТ „Подкрепа”. Тя поясни, че това изискване е заложено като препоръка в директивата за минималните възнаграждения.

От синдиката уточниха, че мерките за пенсиите и заплатите, предложени в бюджета за 2022 г., са били задължителни.

Припомняме, че служебното правителство обяви, че ще внесе предложение за увеличение на минималната работна заплата до 710 лева. По отношение на пенсиите се предвижда дори след отпадане на Covid мерките да бъде запазена абсолютната стойност на пенсиите, което би означавал средно увеличение от 84 лева на човек. Подобен ангажимент по време на дискусиите за коалиционно правителство пое бившият финансов министър Асен Василев, който понастоящем е един от лидерите на "Продължаваме промяната". Според решение на 46-ия парламент от 25 декември пенсиите трябва да бъдат преизчислени, като коефициентът за година осигурителен стаж се увеличава от 1,2 до 1,35.  

Ваня Григорова уточни, че в рамките на преговорите за коалиционно правителство е договорено добавката заради COVID кризата да не бъде премахвана поне първите 6 месеца на годината.

Според нея е по-добре да се приеме предложеният държавен бюджет, а след това да се актуализира, ако се налага.

„В противен случай през януари всички институции ще трябва да работят с 1/12 от предишния, който е по-нисък”, обясни тя.

Григорова се позова на информацията от ĸoaлициoннитe разговори, след които партиите се обединиха около идеята бюджетът за 2022 г. да бъде приет в началото на следващата година, а докато това се случи, „да ce изпoлзвa пpaвилoтo дa ce paзxoдвa 1/12 чacт oт cтapия бюджeт вceĸи мeceц“.

Използването на израза „1/12 част от разходите“ обаче не е съвсем точен, обърна внимание в профила си във Facebook депутатът от ДПС Петър Чобанов, който е и бивш финансов министър. „Нека коректно да цитираме Закона за публичните финанси. Там 1/12 част от разходите не фигурира“, написа той.

Според Чл. 87. (1) (Изм. – ДВ, бр. 43 от 2016 г.) в случай че до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде приет от Народното събрание, приходите на бюджета се събират в съответствие с действащите закони, а извършването на разходите и предоставянето на трансфери е в размер не по-голям от размера им за същия период на предходната година, до размера на постъпилите приходи, помощи и дарения, като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства, и при спазване на фискалните правила по този закон и одобрените от Министерския съвет със средносрочната бюджетна прогноза фискални цели.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:34 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
vzhekoff
преди 2 години
Направо всички със средния :) Баси uдuотите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още