IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Печалбата на Държавната консолидационна компания се срива с над 40%

Много по-силният ръст на разходите с над 100% за деветмесечието компенсира напълно увеличението на приходите от 27%

20:21 | 08.11.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;<a href="https://unsplash.com/@kellysikkema?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Kelly Sikkema</a>&nbsp;on&nbsp;<a href="https://unsplash.com/s/photos/finance?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></em></p>

Снимка: Kelly Sikkema on Unsplash

Въпреки множеството смени на директорите в Държавната консолидационна компания финансовите ѝ резултати се влошават осезаемо през първите девет месеца на годината.

Мегахолдингът, създаден от финансовия министър Симеон Дянков през 2010 г. с цел постъпленията от приватизация да влизат в него и да се насочват към бюджета вместо в Сребърния фонд, но след това допълнен от втория и третия кабинет на Борисов с практически всички дружества под шапката на икономическото министерство без ББР, отчита за първите девет месеца на 2021 г. ръст от 27% на приходите си на годишна база до общо 43 млн. лева, става ясно от отчета на дружеството.

Компанията отчита силен ръст в приходите от продажби на услуги (наеми) с цели 115 хил. лева до 202 хил. лева. В перо „други приходи“ също се генерира силен ръст – от 759 хил. лева в края на септември 2020 г. до 1,16 млрд. лева тази година. Тези пера обаче представляват малък дял от общите приходи на холдинга.

В същото време обаче много по-силният ръст на разходите компенсира напълно увеличението на приходите. Докато приходите растат с 27 на сто, разходите набъбват със 101 на сто от 9,41 млн. лева на 18,9 млн. лева, показва още отчетът.

Така печалбата преди отчитане на данъци се срива с 41,7% от 16,7 млн. лева до 9,7 млн. лева.

От дружеството отчитат и основните рискове пред ДКК – невъзможност от страна на дъщерните дружества да генерират достатъчно печалби и да разпределят дивидент към ДКК, финансови затруднения на самите дъщерни дружества и контрагенти, недостатъчен паричен ресурс и опасност за неплащане на изискуеми задължения и липса на инвеститорски интерес към активите на компанията.

Междувременно ДКК се е сдобила с втори изпълнителен директор, след като Съветът на директорите ѝ е избрал за длъжността Ваня Караганева. Тя ще представлява ДКК самостоятелно и заедно с изпълнителния директор Рая Каназирева. Ваня Караганева стана представител на държавата в СД на ДКК през октомври 2021 г. след конкурс на Министерство на икономиката, но е част от Борда на дружеството още от септември 2021 г., когато беше служебно назначена от принципала като независим член.

А за да се подобрят резултатите на дъщерното дружество „Кинтекс“ ЕАД, с решение на министъра на икономиката от Съвета на директорите на ДКК е отписан Александър Михайлов.  До провеждане на конкурс за нови членове на борда на „Кинтекс“ ДКК го е назначило за член на Съвета на директорите и съответно  изпълнителен директор на оръжейния търговец. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:56 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още