IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

През годината МЗ е похарчило над 442 млн. лв. за борба с пандемията

Без актуализация на бюджета няма да има пари за допълнителни ваксини, лекарства и заплати на медиците

13:54 | 17.08.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

От началото на годината до края на юли  изразходваните средства от Министерството на здравеопазването, свързани с мерките за борба с пандемията от COVID-19, са в размер на  442,265 млн. лв. Това съобщиха във вторник от Министерството на здравеопазването относно обявените в понеделник данни по време на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента.

От посочената сума почти 214 млн. лв. са осигурени чрез постановления през 2020 г. по сметката за чужди средства, 34,5 млн. лв. са допълнително осигурени чрез преструктуриране на разходите и/или трансфери по централния бюджет за 2021 г. По чл. 106 от Закона за държавния бюджет (дава възможност за осигуряване  на допълнителни средства по бюджетите на МЗ и НЗОК  за осъществяване на разходи, свързани  с COVID-19, чрез пропорционално намаляване на показателите по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет – други министерства и ведомства) са похарчени малко над 172,1 млн. лв. От бюджета на здравното министерство са осигурени около 22 млн. лв.

От въпросните 442,265 млн. лв. най-много пари са отишли към НЗОК за осигуряване на средства за изплащане на допълнителни възнаграждения за първа линия на изпълнителите на медицинска помощ. Близо 107 млн. лв. са били използвани за закупуване на ваксини срещу COVID-19. За закупуване на лекарствения продукт Veklury (Ремдесивир) за лечение на COVID-19 са били дадени 58,55 млн. лв. За допълнителна финансова подкрепа на персонала на първа линия в структурите на Министерството на здравеопазването са дадени близо 24 млн. лв. 

От здравното министерство посочват, че механизмът, регламентиран с чл. 106 от ЗДБРБ за 2021 г. не е подходящ при ежемесечни плащания по бюджетите на МЗ и НЗОК, тъй като поставя останалите министерства и ведомства в риск за финансово осигуряване на функциите и дейностите, които осъществяват, и то в условия на извънредна епидемична обстановка. „Прилагайки тези ограничения, някои бюджетни системи са поставени в ситуация да не могат да изпълняват своите функции и отговорности“, коментират от ведомството.

По време на разговорите при президента вчера стана ясно, че БСП ще подкрепят внасянето на актуализацията на бюджета на служебното правителство на първо четене, но между първо и второ четене ще внесат свои поправки и допълнения. Лидерът на социалистите Корнелия Нинова обяви, че в предложението на служебния кабинет има „смущаващи неща“ и даде за пример наличието на достатъчно ваксини в момента, което поставя под въпрос необходимостта от закупуването на допълнителни количества.

В своя защита от здравното министерство посочиха, че реализацията на Националния оперативен план за справяне с пандемията, приет от Министерския съвет на 15 юли, са нужни 214,052 млн. лв., за което е нужна актуализацията на бюджета, каквато правителството иска от парламента.

„В Плана са залегнали както насоките за работа на спешната медицинска помощ, на болничната и извънболничната помощ, действията за осигуряване на лекарствени продукти, така и предвидените инвестиции в системата. В документа са разписани и методични указания за поетапно разкриване на отделения в зависимост от епидемичната обстановка. Планът съдържа финансов разчет на необходимите средства за борбата с пандемията от COVID-19“, обясниха от МЗ.

Актуализацията, предложена от кабинета, включва увеличение на приходите по бюджета на НЗОК за 2021 г., със 134,5 млн. лв. и съответно увеличение на разходите със 134,5 млн. лв. Средствата са необходими за финансиране на нарастването на разходите за лечебните заведения за извънболнична и болнична медицинска помощ, повишаване на цените на отделни медицински дейности и осигуряване на адекватно финансиране и усложнената епидемична обстановка.

От тях 46, 475 млн. лв. са за закупуване на 1 533 037 дози ваксини, в изпълнение на Решение № 336 на Министерския съвет от 9.04.2021 г. Близо 114 млн. лв. са за допълнителни възнаграждения на медицинския и немедицинския персонал, а 32,6 млн. лв. са за персонала на първа линия, пряко ангажиран с дейности по предотвратяване разпространението на COVID-19 за структурите на МЗ - РЗИ, ЦСМП, НЦЗПБ и ДПБ за периода  август - декември при прилагане на актуализирана методика от 1 юни 2021 г. Малко над 81,345 млн. лв. ще отидат за предоставяне на допълнителен трансфер по бюджета на НЗОК за 2021 г. за заплащане на изпълнителите на медицинска помощ на допълнителни възнаграждения за работа на първа линия по време на обявена извънредна епидемична обстановка за периода август – декември 2021 г. Общо 34,6 млн. лв. са предвидени за лекарствени продукти за лечение за COVID-19

От здравното министерство отново подчертаха, че към настоящия момент актуализацията на държавния бюджет е наложителна в условията на извънредна епидемична обстановка. „Без актуализация на бюджета Министерството на здравеопазването ще бъде изправено пред невъзможност да осигури здравната система при новата пандемична вълна, няма да има пари за допълнителната финансова помощ за медиците, средства за допълнителни ваксини и лекарства“, уточняват от ведомството.

Оттам обръщат внимание, че предложената актуализация на бюджета е направена на базата на прогнози за развитие на пандемията, направени през месец юли, но при по-неблагоприятно развитие е възможно да възникне необходимост от допълнителни средства за обезпечаване нуждите на здравната система.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още