„Комуникацията с клиентите е едно от най-важните неща при подготовката на банките за въвеждането на еврото", коментира банкерът по повод предстоящата промяна по балансите при депозитите и кредитите. „По финансовите въпроси клиентите са свикнали да се доверяват на банката, с която работят. Очаквам ролята ни основно да бъде комуникативно-информативна в обясняване на това какво се случва и какви са промените. Не смятам, че трябва да има притеснение по този въпрос“, коментира той.
Илиан Георгиев обясни, че по време на пандемията сред клиентите е имало известни притеснения и както при всяка криза наблюденията показали тенденция за увеличаване на спестяванията.
„Тази тенденция отново се прояви с рекордни нива на спестявания, както и нетни ръстове в кредитирането. От друга страна, отрицателните лихви са причината някои големи банки да преустановят приемането на срочни депозити“, анализира ситуацията в банковата система той.
Банкерът посочи, че вероятно няма да се дава „възнаградителна лихва“ по спестяванията, а дори ще се търси начин да се вземе нещо от депозита – било то такса обслужване, било то нещо друго, „за да може да се преодолеят отрицателните -0,7%, при които се пласират свръхрезервите на банките в България“.
Според него това е едно временно явление и още едно доказателство, че се намираме в пика на ниските лихви.
„Това, което виждам, е, че общо взето всички банки се опитват да ограничат прекалено големите наличности на едно лице. Банките не се стремят и не желаят да въвеждат утежнения, но свръхголемите суми пораждат притеснения и те се опитват да генерират приход от това, че държат парите на клиента“, поясни главният изпълнителен директор на БАКБ.
Според него голямата част от българското финансово богатство е под формата на депозити, като много малка част от него е на пазара на дълг и на пазара на акции. Той подчерта, че в момента има подходяща среда за насърчаване на тези алтернативни пазари.
Илиан Георгиев коментира и темата за покритите облигации, като обясни, че в българското законодателство от доста време съществува възможност за издаване на такива инструменти.
„Имаме закон за ипотечните облигации и имаме достатъчно на брой емисии. Това не е нов подход. Виждам, че в момента законопроектът е доста по-детайлизиран по отношение на това какво е допустимо да бъде включено в покритието на ипотечните облигации. Най-просто това е едно задължение, в което срещу него като вземания стоят ипотечни договори, които банката има", поясни банкерът. „Ако обърнете внимание кога се разви този пазар и кога са издавани тези емисии, това беше в период на дефицит на ресурси и се внасяше ресурс отвън. Тогава се търсеха такива инструменти“, допълни той.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.