Правителството одобри "Стратегия за дейността на „Българската банка за развитие” 2021-2023 г.". През новия програмен период Групата на ББР ще следва публичната и правителствена политика за възстановяване на бизнеса и икономиката от кризата с пандемията от COVID-19. Стратегическите приоритети на Групата ще бъдат префокусирани и насочени към по-бързото възстановяване на малки и средни предприятия и рестарт на икономиката след коронакризата, съобщи пресцентърът на Министерския съвет.
„Българска банка за развитие” ще продължи подкрепата за зелена и кръгова икономика, финансирането на проекти за чиста енергия, енергийна ефективност, зелен транспорт, повторно използване на ресурси и за запазване устойчивостта на природните ресурси, както и развитието на пътната инфраструктура и на модерна смарт инфраструктура за транспорта.
Investor.bg припомня, че кредити на стойност над 383 млн. лева вече са отпуснати по двете мерки на Българската банка за развитие – за физически лица и фирми след рестарта на антикризисната програма.
През март с решение на Министерския съвет програмата беше увеличена със 100 млн. лева, за да продължи подкрепата за пострадалите служители и самоосигуряващи се лица, които не могат да полагат труд поради пандемията от COVID-19.
Банки-партньори, които участват в обновената програма и приемат заявления за безлихвени кредити до 6 900 лева, са Първа инвестиционна банка, Инвестбанк, УниКредит Булбанк, Обединена българска банка, Райфайзенбанк и Централна кооперативна банка.
Държавната банка гарантира отпускането на заеми до 1 млн. лв. за малки и средни предприятия и до 2 млн. лв. за големи компании, които търпят негативни последици от пандемията. Кредитите се отпускат от девет банки-партньори: Алианц Банк, Банка ДСК, Българо-американска кредитна банка, Инвестбанк, Първа инвестиционна банка, Пощенска банка, Търговска банка Д, УниКредит Булбанк и ОББ.
Сроковете за кандидатстване и по двете гаранционни програми са удължени до юни 2021 г.