Международната рейтингова агенция Fitch Ratings повиши перспективата на дългосрочния кредитен рейтинг на България от стабилна към положителна. Рейтингът ‘BBB’ се потвърждава, а основната причина за подобрената оценка е очакването за постъпления от еврофондовете. Оценката за очакванията е подобрена въпреки негативните ефекти от пандемията от Covid-19 и неясният резултат от парламентарните избори.
Неблагоприятни политически развития и повишаването на дълга са факторите, които биха накарали Fitch да понижи рейтинга на страната ни в бъдеще, става ясно от съобщението, публикувано от финансовото министерство.
Положителната перспектива за настоящата оценка е заради намаляването на макроикономическите рискове, които произтичат от пандемията от коронавирус, както и от значителната подкрепа от еврофондовете, която страната ни очаква. България ще бъде един от основните бенефициенти на трансфери от ЕС през следващите години, включително 16,6 млрд. евро (27 % от БВП за 2020 г.) през следващата многогодишна финансова рамка (2021-2027 г.) и 7,5 млрд. евро (12 % от БВП) безвъзмездни средства от ЕС по механизма следващо поколение (NGEU).
Въпреки предизвикателството да се усвои толкова голямо количество средства Fitch Ratings вярва, че това ще повиши икономическия растеж от прогнозираните 3% през 2021 г. на 4-5% през периода 2022-2025 година, подчертават от финансовото министерство.
Друг фактор, носещ позитиви в оценката, е продължаващият интерес към присъединяване към еврозоната. Също така рейтинговата агенция оценява бюджетния дефицит (на начислена основа) на 4 % от БВП през 2020 г., повлиян най-вече от свързаните с Covid-19 мерки за разходи от около 3 % от БВП.
Fitch обаче подчертава и редица други неблагоприятни фактори в дългосрочен план – един от които е демографската структура на населението.
преди 3 години има ли още балами да вярват на рейтингова агенция ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар