Над 6000 фирми са поискали подкрепа чрез оборотен капитал до момента чрез Националната агенция за приходите (НАП), обявиха от ведомството.
По тази схема търговците, засегнати от противоепидемичните мерки, наложени с 4 заповеди на министъра на здравеопазването, могат да получат 20%, респ. 10% от оборота си за съответните периоди на 2019 г. или 2020 г.
Кандидатстването става по електронен път, чрез портала за е-услуги на НАП и системата ИСУН, припомнят от приходната агенция, като крайният срок е до 16,30 ч. днес, 20 януари.
Отпускането на безвъзмездната финансова помощ става в срок до 7 дни от одобрението на проектното предложение.
Изплащането на сумите ще започне през идната седмица, като от приходната агенция очакват да платят по сметките на дружествата над 30 млн. лв. до 28 януари. Очакваното одобрение от Европейската комисия е получено късно снощи, което отваря възможността за подпомагане на бизнеса, допълват от НАП.
Схемата отговаря на изискванията на Брюксел за държавна подкрепа, обявиха официално от ЕК в прессъобщение. Мярката е определена като "необходима, подходяща и пропорционална" за преодоляване на сериозни проблеми в икономиката на страната.
От институцията напомнят, че помощ по нея могат да получат компании, чиято дейност е засегната от ограниченията, обявени от властите за спиране на разпространението на коронавируса. С парите ще могат да бъдат покривани оперативни разходи и липсата на ликвидност, посочват още от Брюксел.
До момента автоматизирана софтуерна проверка са преминали над 80% от проектните предложения, като предварително одобрение за финансова помощ са получили над 3200 фирми за над 36 млн. лв, допълват от НАП. За останалите лица, подали заявление за финансова подкрепа, вече се извършват допълнителни проверки от инспекторите в приходната агенция на декларираните данни за установяване на тяхната допустимост и съответствие с условията за кандидатстване.
Общият размер на поисканата подкрепа е 89 млн. лв.
Сред кандидатите има и такива, които не отговарят на изискванията, като най-честите нарушения са деклариране на оборот за период от 2 месеца, който е по-голям от посочения в справките декларации по ЗДДС, както и искане на финансиране на обекти и дружества, които не са пряко засегнати от заповедите на здравния министър.
Припомняме, че става дума за програмата за подкрепа чрез оборотен капитал с бюджет от общо 156 млн. лева, от които малко над 132 млн. лева са от Европейския фонд за регионално развитие, а останалите средства са национално съфинансиране.
По нея ще могат да бъдат покривани текущи разходи, сред които и за заплати, обясниха от приходната агенция. Парите не могат да бъдат използвани за покупката на стоки за директна продажба. Пари по схемата няма да получат и предприятия, които произвеждат, обработват и продават тютюн и тютюневи изделия.
Максималният размер на подкрепата е до 150 хил. лева.
Помощ по тази схема ще могат да получат микропредприятия с персонал до 10 души и оборот или стойност на активите до 3,9 млн. лева, малки предприятия (до 50 души и до 19,5 млн. лева оборот) и средни предприятия (до 250 души и оборот до 97,5 млн. лева или стойност на активите до 84 млн. лева).