Разширяват се правомощията на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Това става ясно от проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за държавната финансова инспекция, публикуван за обществено обсъждане на страницата на Министерство на финансите (МФ).
Според измененията АДФИ ще прави проверки не само на обществените поръчки, но и във всички бюджетни организации, както и в държавните и общински предприятия. Инспекции ще се правят дори първоначално да няма данни за нарушения. В момента въз основа на утвърден годишен план финансови инспекции се извършват само по отношение на обществените поръчки.
Според мотивите на законопроекта целта е да бъде намален рискът от безконтролно харчене на пари, както и по-ефективно налагане на глоби на виновните. От АДФИ ще търсят отговорност и за всякакви открити по време на проверка нарушения. Така реално при започване на проверка на конкретен случай финансовите инспектори ще може да проверят цялата дейност на едно ведомство.
С оглед повишаване на ефективността на контролната дейност се предлага да се въведе възможност за реализиране на правомощията на органите на АДФИ при установяване на данни за нарушения, които не попадат в обхвата на текуща финансова инспекция, определен със заповед за възлагане, издадена от директора на агенцията.
„По този начин се постига всеобхватност по отношение на всички обстоятелства, документи и деяния на отговорните лица в проверявания обект“, пише още в мотивите. Промяната се обосновава от случаи в практиката на агенцията, при които възниква обективна невъзможност за изменение на заповедта за възлагане на инспекция.
Законопроектът има за цел да унифицира практиката на осъществяващите последващ финансов контрол институции – Сметна палата на Република България и АДФИ.
Друг важен момент е, че в законопроекта се посочва изрично, че към пълна имуществена отговорност по Закона за държавната финансова инспекция могат да бъдат привличани както физически, така и юридически лица. Изменението се налага за преодоляване на наличието на противоречива съдебна практика, доколкото в част от влезлите в сила решения се приема, че такава отговорност може да носят само физически лица.
преди 3 години Първо да глобяват тези дето ритат едни духалки под краката и са отворили новата дограма за да могат да пушат на служебното място отговор Сигнализирай за неуместен коментар