В резултат на всички външни текущи, капиталови и финансови трансакции международните валутни резерви на БНБ по данни за платежния баланс се повишиха с 2,883 млрд. евро от януари до юни. Toвa cтaвa яcнo oт oтчeтa зa дeйнocттa нa централната бaнĸa зa пъpвoтo пoлyгoдиe нa тази година.
От институцията посочват, че увеличението отразява главно мерките на БНБ, насочени към допълнително повишаване на ликвидността и капитала на банковата система.
При отчитане на изменението на международните валутни резерви по балансова стойност на управление „Eмисионно“ на БНБ, което включва валутнокурсови разлики и ценови преоценки, към юни те отбелязаха повишение с 3,204 млрд. евро спрямо края на 2019 г., отчитат в централната банка.
От банковия регулатор напомнят, че при управлението на брутните си международни валутни резерви БНБ провежда консервативна политика. В резултат на нея още в началото на март централната банка предприе редица допълнителни инвестиционни ограничения заради настъпилата криза на международните финансови пазари вследствие на много голямата финансова и икономическа несигурност, породена от наложените мерки за ограничаване на разпространението на COVID-19 в световен мащаб.
Целта на въведените инвестиционни ограничения беше, от една страна, да намалят кредитния и пазарния риск, а от друга – да увеличат ликвидността на валутните резерви.
Към края на юни пазарната стойност на брутните международни валутни резерви възлезе на 28,039 млрд. евро, което представлява повишение общо в размер на 3,204 млрд. евро, или нарастване с 12,90% спрямо края на 2019 г.
Преобладаващата част от активите е инвестирана в ценни книжа с много високо кредитно качество, които средно за периода имат дял от 54,95% в общите валутните резерви.
Делът на депозитите е 30,66%, а на наличните средства е увеличен до 14,39% (от 4,21% в края на 2019 г.), пресмятат в БНБ.
Нетният доход от управлението на валутните резерви през първата половина на 2020 г. е положителен в размер на 280,85 млн. евро, което представлява 1,17% нетна доходност за периода.
По компоненти нетният доход включва доход от инвестиции, който е отрицателен в размер на -47,02 млн. евро, доход от валутна преоценка, който възлизана 303,14 млн. евро, и нетен финансов резултат от пасивите, който е положителен в размер на 24,73 млн. евро.
През първата половина на 2020 г. относителният дял на монетарното злато в брутните международни валутни резерви нарасна спрямо 2019 г., като средната му стойност за шестмесечието е 8% (при средно 7,11% за 2019 г.).
Тази промяна се дължи главно на повишението през полугодието със 16,14% на цената на благородния метал, измерена в евро, както и на придобитите от БНБ 11 113.6 тройунции монетарно злато борсов стандарт, доставено на 6 февруари по сметката на БНБ при централната банка на Англия.
Средният дял на деноминираните в евро активи в брутните международни валутни резерви през първото шестмесечие на 2020 г. е 91,31%.
преди 3 години Всичко, много добре (изключваме че валутните потоци с правителството нарастват ~ 50%)...... защо обаче златото е у АЦБ, а не у БНБ ... ??!?Все пак са си 300кила както и да погледнем (~11 114унции) отговор Сигнализирай за неуместен коментар