С промени в Наредба 15 за контрол върху сделките с държавни ценни книжа се създава Комитет на първичните дилъри на държавни ценни книжа. Проектът е качен на портала за обществено обсъждане.
Целта е да се осигури регулярен обмен на информация и отправяне на препоръки между емитента и първичните дилъри на ДЦК, както и последваща промяна на Kритериите за избор на първични дилъри на държавни ценни книжа и добавяне на качествени критерии и практики, използвани във всички държави-членки на Европейския съюз, включително определяне на задължения за котировки на първичните дилъри на ДЦК (ПД на ДЦК) на съответните места за търговия с оглед стандартизиране на процедурите на местата за търговия във възможно най-голяма степен.
Очакванията са да бъдат реализирани допълнителни положителни икономически ефекти като понижаване на доходностите на първичния пазар, респективно намаляване цената за финансиране на държавния бюджет, насърчаване на ликвидността и прозрачността на вторичния пазар на ДЦК на местата за търговия.
С друга промяна се дава възможност за създаване и поддържане на информационна система в Министерството на финансите във връзка с правомощията на министъра на финансите, чиято цел е да бъде оптимизиран процесът по предоставяне на информация от страна на поддепозитарите на ДЦК. Според мотивите към законопроекта системата ще допринесе за създаването на технически способ, както за оценка при избора на първичен дилър на ДЦК въз основа на изпълнението на критериите за първично дилърство от банките първични дилъри или кандидатите за първично дилърство, така и за осъществяване на контрол върху регистрацията на сделките с ДЦК по чл.12 от Наредбата.
Предложеният проект на акт не води до въздействие върху държавния бюджет. Прилагането на новата уредба няма да доведе до разходи за пазарните участници. Според Министерство на финансите промяната ще насърчи развитието на пазара на държавни дългови инструменти и ще се способства за възприемането на най-добрите практики от развитите финансови системи на публичен дълг в Европейския съюз, респективно за включване на качествени критерии при избора на ПД на ДЦК, което от своя страна ще рефлектира и в намаляване цената на пазарно-ориентирано финансиране на държавния бюджет.
„Предлаганата с проекта на Наредба нова уредба е предпоставка за постигане на прозрачност и ликвидност при търговията с ДЦК и чрез реализацията на този проект ще се постигне по-висока степен на хармонизация в мониторинга на регистрацията на сделките на вторичния пазар, включително и тези, сключени на регулиран пазар или многостранна система за търговия. С предложения проект на Наредба не се въвеждат норми на европейското право“, пише още в мотивите.