Проектът на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2021 г. премина светкавично и без никакви дебати на второ четене през бюджетната комисия. План-сметката на здравния фонд надхвърля 5,34 млрд. лв. – рекордна за Касата сума.
Гарантират се средствата за допълнителни плащания към медиците на първа линия в борбата с коронавируса. 237 млн. лв. повече са парите, заложени в бюджета, които са предвидени за тях. В извънредна епидемична обстановка лекарите ще получават месечно допълнително по 600 лв. към заплатите си, сестрите по 360 лв., а санитарите – по 120 лв.
Припомняме, че на първо четене в пленарна зала от опозицията разкритикуваха, че това е стандартен, а не необходимият COVID-бюджет, който не отговаря на извънредната ситуация и не отразява здравните нужди на българите, породени от коронавирусната пандемия.
Така в условията на пандемия бюджетът на НЗОК предвижда 5,084 млрд. лева приходи и трансфери. Средствата за здравноосигурителни плащания са в размер на над 4,7 млрд. лв., което представлява увеличение с 316 млн. лв. спрямо 2020 г.
В приетия на второ четене проект здравноосигурителните приходи са в размер на 4,980 млрд. лв., от които 3,2 млрд. лв. са от здравноосигурителни вноски и 1,780 млрд. лв. са трансфери за здравно осигуряване. Трансферите за здравно осигуряване за 2021 г. са разчетени с ръст от 246,5 млн. лв. спрямо 2020 г. Средствата за здравноосигурителни плащания са в размер на над 4,7 млрд. лв., което представлява увеличение с 316 млн. лв. спрямо 2020 г.
Разпределението на средствата за здравноосигурителни плащания е: за първична извънболнична медицинска помощ - 266 млн. лв.; за специализирана извънболнична медицинска помощ - 283 млн. лв.; за дентална помощ - 197 млн. лв.; за медико-диагностична дейност – 100,9 млн. лв.; за лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, за лекарствени продукти за злокачествени заболявания и за животозастрашаващи кръвоизливи и спешни оперативни и инвазивни интервенции при пациенти с вродени коагулопатии - общо 1,332 млрд. лв.; за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ – 115 млн. лв.; за болнична медицинска помощ – 2,389 млрд. лв.; за здравноосигурителни плащания за медицинска помощ, оказана по правилата за координация на системите за социална сигурност - 85 млн. лв.