Още по-строги и разширени санкции при отказ за лечение на пациенти с коронавирус предложи здравният министър Костадин Ангелов в рамките на дебатите по проекта на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2021 г. на първо четене в Народното събрание.
Министърът предлага между двете четения на закона за бюджета на НЗОК за догодина да се запише, че не само болниците, но и лечебните заведения в извънболничната помощ трябва да бъдат санкционирани, ако откажат да лекуват пациенти с коронавирус по време на извънредна епидемична обстановка.
Предложението беше направено в рамките на съвместно заседание на здравната, социалната и бюджетната комисии в парламента.
В проекта за бюджет на Здравната каса е записано, че РЗИ и районните здравни каси могат да задължават всички болници да лекуват пациенти с коронавирус, ако се наложи по време на извънредна епидемична обстановка. Ако откажат, ще бъдат санкционирани и ще им бъде прекратен договорът със Здравната каса.
Министърът на здравеопазването предлага аналогичен текст и за извънболничната помощ. На практика това означава, че личните лекари и специалистите също ще са длъжни да лекуват пациенти с COVID. Ако откажат, те също ще бъдат санкционирани.
Очевидно предложението е продиктувано от недостига на медицински специалисти, които да се грижат за нарастващия брой пациенти с коронавирус в лечебните заведения. Новото предложение идва и на фона на зачестилите откази на болници да приемат пациенти в тежко състояние. Позицията на здравните власти, огласена и днес, е, че е време извънболничната помощ да се включи по-активно в битката с COVID, както и частните болници.
Здравният министър поиска и в бюджета на НЗОК да се прибавят още 237 млн. лв., тоест сумата, която покрива обещаните от премиера месечни добавки за медиците. За лекарите те ще са в размер на 600 лв., за сестрите – 360 лв., а за санитарите – 120 лв. Предвидено е бонусите да обхванат 18 хил. лекари, 20 хил. професионалисти по здравни грижи и 12 хил. санитари.
Все още не са ясни критериите, по които ще се дават допълнителните пари, но ще бъдат заложени в бюджета на НЗОК, каза министърът.
Проектът на Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2021 г. премина светкавично и без никакви дебати на първо четене през трите парламентарни комисии.
От парламентарната група на БСП обявиха, че не подкрепят проекта за бюджет на НЗОК и настояват за мерки за осигуряване на здравето и лечението дългосрочно, което финансовата рамка не предлага. Как ще помогнем за запазването на българските болници, попитаха от левицата, както и защо е намален бюджетът за лекарства в условията на пандемия, след като хората имат нужда от повече пари за терапия точно в този момент.
Така в условията на пандемия бюджетът на НЗОК предвижда 5,084 млрд. лева приходи и трансфери. Средствата за здравноосигурителни плащания са в размер на над 4,7 млрд. лв., което представлява увеличение с 316 млн. лв. спрямо 2020 г.
В приетия на първо четене проект здравноосигурителните приходи са в размер на 4,980 млрд. лв., от които 3,2 млрд. лв. са от здравноосигурителни вноски и 1,780 млрд. хил. лв. са трансфери за здравно осигуряване. Трансферите за здравно осигуряване за 2021 г. са разчетени с ръст от 246,5 млн. лв. спрямо 2020 г. Средствата за здравноосигурителни плащания са в размер на над 4,7 млрд. лв., което представлява увеличение с 316 млн. лв. спрямо 2020 г.
Разпределението на средствата за здравноосигурителни плащания е:
- за първична извънболнична медицинска помощ - 266 млн. лв.;
- за специализирана извънболнична медицинска помощ - 283 млн. лв.;
- за дентална помощ - 197 млн. лв.;
- за медико-диагностична дейност – 100,9 млн. лв.;
- за лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, за лекарствени продукти за злокачествени заболявания и за животозастрашаващи кръвоизливи и спешни оперативни и инвазивни интервенции при пациенти с вродени коагулопатии - общо 1,332 млрд. лв.;
- за медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ – 115 млн. лв.;
- за болнична медицинска помощ – 2,389 млрд. лв.;
- за здравноосигурителни плащания за медицинска помощ, оказана по правилата за координация на системите за социална сигурност - 85 млн. лв.
През 2021 г. се предвижда Министерството на здравеопазването ежемесечно да предоставя трансфер към НЗОК в общ годишен размер 83 млн. лв. за дейности извън задължителното здравно осигуряване.
преди 4 години "за миг си помислих, че..." четене на текст с разбиране ... :))) ... предлози в българският език ...... при отказ ЗА лечение на COVID ...... при отказ ОТ лечение на COVID ...какви мисли за миг ти навяват горните два реда ... :))) ... не че и на мен не ми се случва ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години те и без други здравните пък са съвсем пожелателни. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Аз предлагам да се направи точкова система за качеството на всички болници в страната например от 1 до 10.В крайна сметка ако на 25км от теб няма болница в 10-ката,то здравната осигуровка да ти се намаля пропорционално надолу. Ако да кажем стигнеш ниво 1 няма смисъл да плащаш изобщо здравна осигуровка просто няма кой да ти помогне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години само ако имаш натрапчиви мисли. Иначе си е ок. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Да, заглавието е с двоен смисъл, не съм фен на такива. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години за миг си помислих, че ще има санкции, ако болния откаже да бъде лекуван от ковид... хм.. или пък не? отговор Сигнализирай за неуместен коментар