На този етап не е необходимо да се разработва нова цялостна визия за пенсионна политика и реформи в първия стълб, а трябва да се следва тази, която е приета от 2015 година. Това заяви министърът на труда и социалната политика Деница Сачева в рамките на парламентарния контрол днес. Тя участва в разискването в парламента, инициирано от опозицията от БСП, относно политиката по подобряване на адекватността на пенсиите в България в краткосрочен и дългосрочен план.
Въпреки критиките от страна на левицата Сачева настоя, че краткосрочната визия за подобряване на адекватността на пенсиите е отразена в проекта на Закон за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2021 година.
Според нея е необходимо пенсиите да се осъвременяват чрез инструментите на социалното подпомагане, което се предлага и с новия бюджет. Тя припомни, че в него са заложени 47 млн. лева за еднократна добавка от 120 лева за пенсионерите с пенсии от минималната (300 лева) до линията на бедност (369 лв., бел. ред.).
Във връзка с критиките на опозицията относно предложението за предсрочно премахване на старата формула за изчисление на пенсиите с т. нар. три "златни" години Сачева каза, че за две трети от пенсионерите, упражнили право на пенсия през 2019 и 2020 г., прилагането на новата методика с отпадането на дохода преди 2000 г. при определяне на размера на пенсията, е по-благоприятна. Средно за всички видове пенсии, отпуснати по новата методика, пенсията е с 27% по-висока от тази по старата. При пенсиите за осигурителен стаж и възраст разликите стигат до 40 на сто.
Припомняме, че в законопроекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за 2021 г., внесен в Народното събрание, управляващите тихомълком ограничиха предоставената възможност за избор на методика за определяне на размера на пенсията. Вместо до 1 януари 2023 г. този избор ще е възможен само до края на следващата година. Така само още една година бъдещите пенсионери ще могат да изберат старата методика на изчисление - с включване на осигурителния доход за трите най-добри години до края на 1996 г.
Деница Сачева опроверга "шумно рекламираното от парламентарната трибуна" преизчисляване на пенсиите, което според нея ще остави големи групи от пенсионери без преизчислени пенсии, а и ще струва много на хазната.
Тя цитира изчисления, според които при преизчисляване на пенсиите със средния осигурителен доход от 2015 г., който тогава е бил 726,40 лв., биха били необходими 1,1 млрд. лева и 1,1 милиона пенсионери не биха получили преизчисляване на пенсиите.
Ако пък пенсиите се преизчислят със средния осигурителен доход за 2018 г., който тогава е бил 889,90 лв., това би струвало на държавата 2,7 млрд. лева и 543 хиляди пенсионери няма да получат увеличение на пенсиите.
Ако се използва доходът за 2019 г., който е бил 986,52 лв., са необходими 3,7 млрд. лева и 368 хиляди пенсионери няма да получат увеличение.
преди 4 години що ?! отряда чавдар кво направи за 45 години ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Капиталистическо пенсионно осигуряване. Капиталистът взема парите, накрая пенсиите ги плаща държавата Печалбите за частника, разходите и загубите за народа - есенцията и същността на капитализма отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Кой те пита тебе, бе некадърнице? Дори не вдяваш за какво става дума. Само изпълняваш щурите приумици на боко. Ако пипнете първия стълб, ще срутите цялата система. Ти, леден блок, бЕгай да съобщаваш за 80-те полицаи, които протестиращите изпратили в болница. Дай им имената на тези 80 "герои", но няма такива, а ти си ЛЪЖКИНЯ, както те компроментира и жупналистът. Измяташ се към пошлпите и некадърните само и само да намажеш.А какво мислиш за ГЕРБ и Борисов, ето какво казваш през 2013 г.: "Биографията на човека, който подкрепяте вие определя вашето бъдеще. Ако в случая с хората, за които говорим от политическа партия ГЕРБ, няма как в продължение на 20 години те да се занимавали с рекет, част от тях. Няма как те да се занимавали с покровителство на едни ли други сенчести бизнеси и изведнъж внезапно, когато са станали на 40-45 години, да са станали човеколюбци. В крайна сметка независимо дали говорите за къпините, за малините, за здравеопазването или за друго нещата в крайна сметка нагоре по веригата стигат до един общ център. България страда заради 100- 500 души, които стоят на върха на централизираната пирамида на мафията. В крайна сметка една държава, която не може да се справи с такива хора, не е държава. За мен партия ГЕРБ не е дясна партия и има много доказателства, които могат да се видят веднага. За всички е ясно, че средата е убийствена. Тази тенденция е в големите градове, усеща се и в София и започна да става застрашителна." отговор Сигнализирай за неуместен коментар