Ръст на парите за образование в бюджета за следващата година очаква просветният министър Красимир Вълчев. Неговата прогноза е за 450 млн. лева повече в системата.
Основата част от средствата - около 360 милиона лева, ще отидат за увеличение на учителските заплати, стана ясно от думите на министъра, който присъства на откриването на учебната година в Медицинския университет в София. предава БГНЕС.
„Оптимист съм, че следващата година ще имаме значителен ръст на разходите за образование. Последните години той беше между 500-600 млн. лева. Минимум 450 млн. лева ще бъдат свързани с политики, които вече сме анонсирали. Това е последната стъпка от увеличението на учителските заплати – 360 млн. лева“, посочи Вълчев.
Ще има допълнителни средства и за системата на предучилищното образование. „Очаквам поне 70-80 млн. лева да има допълнително за системата на предучилищното образование извън увеличението на възнагражденията на учителите в детските градини. Ще продължим и с увеличението с 50 млн. лв. на възнагражденията на преподавателите във висшите учебни заведения“, допълни той.
Министърът увери, че на този етап училищата се справят добре с обучението в условията на извънредна епидемична обстановка, а като най-голяма трудност определи контролирането на децата през междучасията.
В Колективния трудов договор (КТД), подписан от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и национално представителните синдикални и работодателски организации в системата на предучилищното и училищното образование, е заложено между 15 и 16,1% увеличение на индивидуалните работни заплати на педагогическите специалисти в образователната система от 1 януари 2021 г.
Така стартовата основна заплата за учител става 1260 лв. Минималните възнаграждения на старшите учители ще достигнат 1300 лв., а на главните – 1350 лв. Директорите на детски градини и училища ще получават не по-малко от 1535 лв., а заместник-директорите – 1420 лв.