Всичко може да бъде доставено и то за дълъг период от време, за да можем да се изхраним само от национални ресурси с основните храни. Това каза по bTV министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева.
„Колкото сме по-изпълнителни по отношение на мерките за социална дистанция и изолация, толкова за по-кратко време трябва да излезем от тази ситуация. Всичко зависи от нас. Притеснението ми е повече за паниката сред хората, отколкото за опашките пред магазините за хранителни стоки, посочи министърът. - България е достатъчно обезпечена със зърнени суровини и храни, за да посрещне всякакви затруднения по отношение на придвижванията и търговията с храни. Притеснявам се по-скоро за усещането у хората и паниката сред тях.“
Танева е категорична, че ще има достатъчно хранителни продукти, но отчете, че движението на стока и храни някъде върви със затруднение.
„От неделя положението е значително по-нормално. Няма я тази паника. Няма място за паника. Дадох достатъчно конкретни данни за това колко пшеница, царевица, слънчоглед има в България, както и за животновъдството и млечната промишленост, заяви Танева. - Всичко може да бъде доставено и то за дълъг период от време, за да можем да се изхраним само от национални ресурси с основните храни.
По отношение на ситуацията в Банско министърът информира, че всяко зареждане с хляб и основни храни ще бъдат пускани в Банско след основна дезинфекция.
„От Областната дирекция за безопасност на храните сме подкрепили с държавните ресурси по отношение на карантината в Банско с уреди за дезинфекция, с които разполагаме. Всичко е гарантирано за гражданите за изхранване, но трябва да спазваме правилата за социална изолация. Всяка опашка и всичко, което не е първично необходимо, носи риск, включително в магазина. Това е потенциален риск за зараза. Това е безотговорно. Трябва да си стоим вкъщи. Това е толкова просто. Трябва да свикнем с това. Идва и време за размисъл какви станахме заради това, че можем да имаме всичко“, коментира Десислава Танева.
преди 4 години ами ще почнем. това ще стане. който не иска, да му мисли. аз залагам на боба, хляба и домати. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Мая не произвеждаме, единственото производство на хлебна мая отдавна не работи. Боб - при консумирани 4 кг на човек за 2018 - данни НСИ, прави около 28 хил.т. консумация, а произведеното количество според Агростатистика на МЗХГ е 2246 т или около 10% от потреблението. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години брашно, мая и боб си ни стигат. какво толкоз. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Всичко може да бъде доставено и то за дълъг период от време, за да можем да се изхраним само от национални ресурси с основните храни."Не знам кое й дава тази увереност на г-жата, но данните на статистиката не са в нейна подкрепа - единствено пилешкото месо може да покрие националното потребление, цялата останала животинска продукция не може да задоволи на 70% потреблението, пък какво остава на 100%. По отношение на зърно, там сме добре, т.е. за хляб има, друга тема е на каква цена и дали имаме организацията. По отношение на плодове и зеленчуци е ясно, че сектора е зле и не може и той да осигури необходимата продукция. Все пак е хубаво, че има коридори, които би трябвало да осигурят доставки от Европа, но да видим до кога и как ще работят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар