IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Електронните плащания в Европа са с еднаква цена с банкова карта, издадена в ЕС

От 15 декември трансграничните плащания в евро струват колкото вътрешните плащания в националната ви валута, пише в брошура на БНБ със съвети към потребителите

17:37 | 19.12.19 г.
<p>
	<em>Илюстрация: БНБ</em></p>

Илюстрация: БНБ

Търговците не могат повече да начисляват допълнителни разходи, когато плащате с карта, издадена в ЕС. Правилата обхващат всички видове електронни плащания (напр. кредитни преводи, директни дебити, плащания с карти). Всеки, който пребивава законно в Европа, има право на банкова сметка за извършване на електронни плащания („платежна сметка“).

Това са съветите, които публикува Българската народна банка на интернет страницата си от брошурата на  Европейската комисия на тема „Вашите права при извършване на плащания в Европа“. Тя съдържа практическа информация в помощ на потребителите, свързана със сигурността и таксите при изпълнение на платежни операции, както и с новите видове платежни услуги – по предоставяне на информация за сметка и по иницииране на плащане.

В брошурата, изготвена от ЕК в съответствие с европейската директива за платежните услуги във вътрешния пазар, се акцентира върху правилата на ЕС за електронните ви плащания в цяла Европа (ЕС, Исландия, Норвегия и Лихтенщайн).

Правата на европейските потребители са заложени и в преразгледаната Директива за платежните услуги, Директивата за платежните сметки и други законодателни актове на ЕС, които имат за цел да направят  плащанията по-безопасни и по-удобни.

Електронни плащания, достъпни за всички

Всеки потребител, който пребивава законно в ЕС, има право да ползва безплатно или срещу приемлива такса – основна платежна сметка (т.е. сметка по дебитна карта, позволяваща теглене на пари в брой, депозиране на средства, както и нареждане и получаване на плащания), пише в брошурата.

Плащания в евро – същите такси като за местните плащания

С една сметка в евро могат да се извършват плащания в цяла Европа. От 15 декември трансграничните плащания в евро струват колкото вътрешните плащания в националната валута.

Дали във вашата, или в друга държава членка – таксата за теглене на пари в брой в евро извън мрежата  от терминални устройства на вашата банка следва да е еднаква, уточняват от БНБ.

Повече сигурност и по-добра защита

От септември тази година електронните плащания са по-сигурни благодарение на задълбоченото установяване на идентичността на клиента от доставчика на платежни услуги. Това става чрез комбинация от различни фактори сред които ПИН и пръстов отпечатък.

Отговорността на клиента при неразрешени плащания, например при кражба на кредитна карта, е ограничена  най-много до 50 евро (освен в случаи на груба небрежност).

Потребителят няма да носи отговорност за неразрешени плащания, извършени след като е информирал банката си, или за онлайн плащания, ако доставчикът на платежни услуги или банка не е осигурил задълбочена проверка за установяване на идентичността на клиента.

Когато сумата на окончателното картово плащане не е предварително известна (например при наем на автомобил  или хотелски разходи), търговецът може да блокира картата само до одобрената от клиента сума.

При „директен дебит“ (напр. упълномощили сте дружество да събира плащания от вашата сметка) разполагате  с осем седмици, за да обжалвате  всяка  неправомерно  начислена сума. Възстановяването на сумите става в срок от десет работни дни, съветват от банковия регулатор.

Справедливо ценообразуване

При плащане с потребителски дебитни и кредитни карти търговците – както в магазините, така и онлайн – не могат да изискват заплащането на цена, по-висока от обявената („допълнителна  такса“).

При определени обстоятелства (например при някои карти) обаче може да се прилага допълнителна такса, но тя трябва да отразява действителните разходи за търговеца при този начин на плащане. Това се отнася при таксуване при резервация на полет или хотел.

Нови услуги

Благодарение на актуалните технологии потребителите имат възможност да използват нови, иновативни финансови услуги, които предлагат лицензирани банки и други регулирани доставчици на платежни услуги, различни от обслужващата банка. Това означава например, че можете да следите личните си финанси или да правите онлайн покупки без кредитна или дебитна  карта, напомнят от БНБ и уточняват, че подобно на банките тези нови доставчици на платежни услуги се лицензират и подлежат на надзор.

Правилата на  ЕС  гарантират безпроблемното извършване на вашите електронни плащания, уверява централната банка, но ако все пак възникне проблем, обслужващата банка или другите доставчици на платежни услуги са длъжни да отговорят на подадените жалби в срок от 15 работни дни. Ако това не се случи, за разрешение на възникналия спор може да се привлече националният компетентен орган.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още