Депутатите приеха на първо четене в пленарна зала промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), предложени от Министерския съвет. С измененията се въвеждат европейски директиви за борба с данъчни схеми с потенциален риск.
В текста са разписани разпоредби и правила, според които приходната администрация ще получава информация за трансгранични данъчни схеми с потенциален риск от избягване на данъчно облагане от задължените лица - консултанти или данъчно задължени лица. Данъчната схема може да включва договореност, споразумение, уговорка, съгласие, становище, схема, план, трансакция и други подобни, както и поредица от такива, може да се състои от няколко части или няколко етапа на изпълнение.
Тази информация ще позволи на органите да противодействат на вредните данъчни практики, пише в мотивите си вносителят. Освен това, по реда на автоматичния обмен на информация изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП), който е компетентен орган по смисъла на ДОПК, ще получава информация за подобни данъчни схеми, разработени или прилагани в други държави членки на ЕС, които биха могли да имат отражение върху данъчните приходи на България.
В законопроекта е посочено още, че консултанти и фирми ще са длъжни да уведомяват Националната агенция за приходите, ако самите те или техен клиент ползват законна трансгранична схема за пестене на данъци.
Според вносителите с приемането на промените се цели органите по приходите да могат да противодействат ефективно на пренасочването на облагаема печалба към т.нар офшорни фирми.
Заложени са и административно-наказателни разпоредби за неизпълнение на задължението за предоставяне на информация за трансгранични данъчни схеми, които са в значителен размер.
Румен Гечев от левицата коментира обаче, че глобите са изключително ниски и неефективни - от 2000 до 5000 лв. за физически лица и до 10 000 лв. за юридическите лица. Затова между двете четения от БСП ще предложат драстично завишение на санкциите, което е в интерес на фиска, каза той, цитиран от БТА.
Личното ми мнение, отбеляза депутатът, е, че предложенията на ЕС са донякъде палеативни, защото не е приемливо да няма конкретни мерки за закриването на офшорки. Нашият парламент трябва да мисли за пълната им забрана като средство за укриване на данъци, категоричен е Гечев.
преди 4 години Искат всичко на готово, а Пеевски сервиран на тепсия не пипат.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "В законопроекта е посочено още, че консултанти и фирми ще са длъжни да уведомяват Националната агенция за приходите, ако самите те или техен клиент ползват законна трансгранична схема за пестене на данъци."хаха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар