Ако се приеме идеята два процентни пункта от подоходния данък на хората да остава в общините по местоживеене, по-богатите общини ще станат още по-богати, каза по време на петъчния парламентарен контрол министърът на финансите Владислав Горанов.
Той отговори на въпрос на народния представител Дора Янкова относно политиката на правителството за разпределение на средствата от централния бюджет за общините.
Според Горанов обаче изземването на финансов ресурс от общините, който според изчисленията е около 700 млн. лева годишно, ще ограничи възможностите на държавата да прави т. нар. кохезионна политика.
Финансовият министър предложи да се обсъди отново идеята общините да въведат подоходен данък за своите жители, с парите от който да покриват разходите си. „Когато предложихме тази идея реакцията на представителите на местната власт беше изключително негативна - те не желаят да поемат отговорност с мерки, които биха настроили обществото срещу кмета. Децентрализацията не е свързана само с права, а и поемане на отговорност“, посочи Горанов, цитиран от БТА.
Според Дора Янкова за разлика от България в цяла Европа подоходните и корпоративните данъци се разделят между държавата и общините и призова за по-смела финансова децентрализация.
Финансовият министър обаче посочи, че в Закона за държавния бюджет за 2020 г. е направена промяна и в механизма за разпределение на целевата субсидия за капиталови разходи. „Когато преди година работихме по съставянето на държавния бюджет за 2019 г., един от приоритетите ни беше създаването на един по-справедлив модел за определяне на размера на бюджетните взаимоотношения на централния бюджет с бюджетите на общините. Фокусът беше върху промяна на механизма за разпределение на обща изравнителна субсидия, която е предназначена да осигури минимално равнище на местните услуги съгласно разпоредбите на чл. 54 от Закона за публичните финанси“, обясни той.
Според него предоставянето на допълнителни средства за общините с голям фискален потенциал би задълбочил диспропорциите между тях и останалите и би било в протичоречие с целта на изравнителната субсидия.