IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Синдикатите не приемат орязване на парите за болнични, искат среща с премиера*

КНСБ и КТ "Подкрепа" настояват по най-бързия начин днешното предложение да се ревизира

17:26 | 14.11.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

КНСБ и КТ "Подкрепа" определиха като, меко казано, неприемливо предложението на управляващите първият ден от болничните да не се заплаща.

Лидерите на двата синдиката - Пламен Димитров и Димитър Манолов, декларираха в съвместно изявление, че няма да приемат такова решение, че вече са в конфликт с управляващите и искат спешна среща с премиера и финансовия министър, на която очакват по най-бързия начин днешното предложение да се ревизира, предава БТА.

ГЕРБ и "Обединени патриоти" се разбраха днес на коалиционен съвет минималната пенсия от 1 юли догодина да стане 250 лева, а от 1 януари 2020 г. първият ден от болничните да не се заплаща, а вторият и третият ден да се поемат, както и досега, от работодателите.

Синдикатите заявиха, че това предложение не е консултирано и съгласувано с никой от тях. По думите на Пламен Димитров е станало ясно, че предложението е дошло от финансовия министър.

Лидерите на синдикатите ще се допитат до своите структури, ще свикат конфедеративните си съвети, на които ще бъдат обсъдени по-нататъшните действия, ако решението не се ревизира.

Лидерите на двата синдиката очакват в случая да бъдат подкрепени не само от хора, които имат нещо общо със синдикалното движение, но и от всички граждани.

Пламен Димитров и Димитър Манолов съобщиха, че темата за болничните, заедно с други теми, са били предмет на двустранно споразумение между всички национално представителни организации на синдикатите и работодателите, като договарянето е продължило от юли до септември и в него са участвали лидерите на тези организации. Те са се разбрали да предложат на управляващите първите три дни да се изплащат от НОИ, тъй като осигурителният риск трябва да се поема от осигурителната система. Така, по думите им, никой няма да бъде ощетен.

Споразумението, което до момента не е огласявано, е било връчено на правителството и в него е имало договорки в четири раздела и петдесетина конкретни записа. По думите на Пламен Димитров дори е обсъждано как да се върне занапред това плащане в НОИ - дали в предишния му вариант, когато НОИ поемаше 80 процента, или, както сега - работодателите плащат 70 процента.

Според двамата синдикални лидери, когато се прави анализ на ситуацията с болничните в Европа и това как стои въпросът с изчаквателния период, трябва да се знае, че в половината държави има изчаквателен период, а в другата половина няма и всеки може да се позове на която половина иска, но от това не може да се черпи нито право, нито аргументи, тъй като никъде няма равни условия.

Според Пламен Димитров и Димитър Манолов целта на днешното предложение, както е обявено - борба с фалшивите болнични, е директно обвинение, че всички болнични са фалшиви. Те смятат, че злоупотребите трябва да се борят чрез органите на правораздаването, а не с орязване на права.

Пламен Димитров посочи, че болничните често се ползват от майки на малки деца, а малките деца боледуват понякога и повече от един път месечно. Според Димитров дори един път на месец майката да ползва болничен, днешното решение означава да й бъде взета половин заплата на година. Той каза, че един ден болнични струва 60 млн. лева. Толкова ще се вземат от джоба на работещите, за да се подарят на бизнеса

Ася Гонева от КНСБ заяви, че днешното предложение е изключително необмислено и опасно, тъй като първият ден болничен се ползва от хора, които внезапно влизат в болница - със счупен крак, инфекциозни заболявания. Според нея така може да се стигне до епидемии и реално и работниците, и икономиката да претърпят загуби.

* Допълнена към 17.54 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:23 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още