IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

БНБ: Състоянието на еврозоната изисква ултра-стимулираща парична политика

Домакинствата и бизнесът ще продължат да натрупват спестявания, банките ще поемат по-голям кредитен риск, а БНБ ще изисква по-високи нива на антицикличния буфер

11:05 | 14.11.19 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Днес имаме нова, непозната среда, в която икономиката на еврозоната се намира в ситуация, изискваща перманентна стимулираща политика от Европейската централна банка (ЕЦБ), основана на неконвенционални мерки. Тази среда се пренася в българската икономика чрез търговската ни интегрираност с еврозоната и внасянето на паричната политика на ЕЦБ чрез механизма на валутния борд. Това коментира Калин Христов, подуправител на БНБ, ръководещ управление „Емисионно“, пред Седмата годишна конференция „Банките и бизнесът“, организирана от „Икономедиа“ АД. Според него поведението на банките основно се определя от необичайната икономическа и монетарна среда. 

Източници на шокове за българската икономика

Калин Христов припомни, че икономическият растеж на България след 1997 г., след въвеждането на валутния борд, се определя от две групи фактори – произтичащи от външната среда и такива, които са свързани с вътрешните ни национални политики. “През този изминал период във външната среда се проявиха няколко сериозни кризи, докато България имаше само един епизод на рецесия (около 2009 г.), и то причинена от външния шок на глобалната финансова криза. Можем да направим извода, че все пак изглежда сме си извели поуки от стопанските и финансовите кризи между 1990 г. и 1997 г. и след това сме прилагали ефективни политики, от макроикономическа гледна точка, така че да не изпадаме в ситуация вътрешно-генерирана криза да води до спад в икономическия растеж”, обясни той.

По думите на подуправителя на БНБ следвайки тази логика, българската икономика е вероятно рязко да забави своя растеж или да изпадне в рецесия тогава, когато би била засегната от силни външни негативни фактори. Предвид структурата на нашия износ и високата ни интегрираност с икономиката на Европейския съюз (ЕС), най-уязвими бихме били от шокове, идващи от ЕС и най-вече от еврозоната, добави той. А самата еврозона може да забави своя икономически растеж или да изпадне в рецесия както под влияние на вътрешни фактори, така и в резултат от продължаващо глобално противопоставяне между САЩ и Китай или изостряне на икономическите и търговските отношения на ЕС със САЩ. 

Според Калин Христов обаче Brexit няма да причини значителни икономически, търговски или финансов шокове – нито за Великобритания, нито за ЕС – независимо под каква форма ще се осъществи. Като причина той посочи дългият период, който досега отне този процес и който позволи най-уязвимите сектори да се подготвят.

Фактори в еврозоната

„Днес широко се споделя очакването, че предстои забавяне на икономическия растеж в еврозоната, дори ако няма силен шок или дълбока рецесия. Всички официални прогнози на институции като ЕЦБ, Европейската комисия и Международния валутен фонд сочат забавяне на растежа в еврозоната следващата година. Основните фактори, стоящи зад това, са добре познати и те не са циклични, а структурни – неблагоприятни демографски тенденции, съчетани с бавно технологично развитие, водещи до все по-слаба производителност и загуба на конкурентоспособност и променящите се принципи и структура на глобалната търговия. Това става на фона на ултра-стимулираща монетарна среда с ниски и отрицателни лихвени проценти и парична политика с директни покупки на активи с безкраен хоризонт на провеждане от страна на ЕЦБ“, каза Христов и добави, че с тези изходни условия, и ако развитието на икономиката се отклони от базовия сценарий в негативна посока, паричната политика е изчерпала възможностите си дори за краткосрочно циклично стимулиране.

Той цитира изследване на Brunnermeier и Koby от Принстън, според което  границата на ефективност на паричната политика се характеризира с така наречения преобръщащ лихвен процент (reversal interest rate). Ако спадне под това равнище на лихвените проценти, твърде стимулиращата парична политика вече води до намаляване, вместо нарастване, на банковото кредитиране, и има депресиращ ефект върху цялата икономика, обясни ръководителят на управление „Емисионно“.

„Отрицателните лихвени проценти и потенциалните негативни ефекти от тях са обширна тема, която наскоро разгледах по време на конференция, организирана от Bloomberg TV Bulgaria. Отрицателните лихвени проценти, особено ако са поддържани в продължителен период от време, имат по-скоро неблагоприятен ефект върху търсенето както на домакинствата, така и на фирмите, и върху общия икономическия растеж. Те създават среда, стимулираща свръхзадлъжнялост, повишение на цените на финансовите активи и натрупване на рискове, свързани с това повишение. Цените на недвижими имоти също растат, при това с темпове и до нива, които изолират цели социални групи и изправят по-младите поколения пред невъзможност да влязат на пазара на недвижими имоти (освен с цената на силно задлъжняване още в началото на жизнения им цикъл)“, уточни Калин Христов.
Ефектите в България

Последна актуализация: 10:42 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 12 rate down comment 0
pinoccio
преди 4 години
Колко ли време ще трябва да мине, за да заговорят по друг начин и да признаят, че системата вече не работи. Преди високите лихви бяха виновни за големите спестявания на хората, защото носеха доход, сега - ниските лихви, защото задлъжнялостта хвръкна до небето и съвсем никой няма какво да ги прави тези пари - големите фирми освен да си изкупуват собствените си акции, нищо друго не правят. Погледнете само какъв термин са измислили - неконвенционални мерки за свръхстимулиране. Конвенционалните мерки бяха - количествените улеснения. Но те вече втръснаха и на пръча на село, който взе кредит от банката, купи си кози, а сега не смогва да ги оправя - сблъска се челно с границите на растежа. Неконвенционалните трябва да са някакъв корен квадратен от тях, умножени по Нютоновия бином. Ей такива едни приказки на шантоглавци слушаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
Mohave __
преди 4 години
Така е , но трябват сериозни стимули , които да са пропорционални на падащото доверие . Такова нещо обаче не съществува . Дори ЕЦБ започна с отложен старт да купува по 20 милиарда - чисто символично , и намали лихвата с о,1% , докато за същото време ФЕД я намали о,75% , те 7,5 пъти повече . Вижда се изпълнената с немощ политика , която едва ли може да продължи дълго .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 2
ПИЧ
преди 4 години
Teз юнаци ще продължават с печатането на пари и докъде ще доведе това - до инфлация и обезценка на парите. Ще се краде от спестяванията на народите в ЕС и ще се отчита умерен разтеж. В такава една ситуация е ясно че ативите ще растат , а кредита който стои срещу тях ще се обзценява.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
Mohave __
преди 4 години
"Основните фактори, стоящи зад това, са добре познати и те не са циклични, а структурни "Редно е да се помене , че настоящите промени не са с цикличен характер , в случай че някой си мисли за отминаване на предстоящо забавяне , стагнация или криза по някое време .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 4
studioaa
преди 4 години
Даже БНБ признава, че еврозоната е фалирала с този ефимизъм "ултра-стимулираща парична политика", а ние сме се запътили към нея...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 4 години
Значи хем ниските лихви, водят до колапс в един момент, хем агитирате хората да задлъжняват, и да поемат големи кредити под формата, на такива за жилища, и коли, и какво ли не. Дано, поне по малко хора се излъжат да си сложат хомота на врата,защото недай си боже да изпаднат в дългови проблеми, мафията и ЧСИ тата, в България ще им затрият живота.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още