IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бисер Петков: Правителството ще се придържа към планирания ръст на МРЗ

Социалният министър съобщи, че се подготвя стратегия за заетостта до 2030 година

17:53 | 11.09.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

В рамките на този управленски мандат има предвидимост и яснота как ще нараства минималната работна заплата и правителството се придържа към заявеното. Това заяви министърът на труда и социалната политика Бисер Петков в коментара си дали може да се очакват промени в проекта на Бюджет 2020 по отношение на минималното възнаграждение за догодина.

Министърът припомни, че още от началото на мандата има ръст на минималната заплата, като за следващата година е предвидено около 9% да е увеличението и минималната заплата да стане 610 лева през 2020 година.

Без поправки на Бюджет 2020

По думите на Бисер Петков обещаното няма причина да се ревизира, въпреки че винаги синдикатите искат по-висок ръст на минималната заплата, а работодателите смятат, че не трябва да нараства, или да се увеличава с по-нисък ръст от предлагания от правителството.

"Този дебат ще се води винаги, докато нямаме достатъчно яснота по отношение на факторите, от които зависи минималната работна заплата и начините, по които тя да се променя", заяви социалният министър, цитиран от БТА.

По отношение на заплатите на социалните работници Бисер Петков каза по време на заседанието на парламентарната комисия по труда и социалната политика, че като министър ще настоява увеличението на заплатите на работещите в Агенцията за социално подпомагане да е по-високо от предвиденото за бюджетния сектор.

Премиерът вече заяви, че за следващата година, както за тази, ще се осигури 10% ръст на заплатите в публичната сфера.

Народният представител Надя Клисурска посочи, че социалните работници искат 40% увеличение на заплатите, като по думите ѝ имат всички основания за това, тъй като са им вменени нови отговорности, а 60% от работещите в социалната сфера получават възнаграждения, близки до минималната работна заплата.

Тя отбеляза, че има сигнали за полаган извънреден труд от страна на социалните работници, покрай индивидуалната оценка на хората с увреждания и приемането на заявленията за помощите за отопление, като по думите на Клисурска този труд не е заплатен. Министърът обясни, че до момента към него не са постъпвали сигнали за извънреден труд.

Социалното министерство прави стратегия за заетостта до 2030 година

Министерството на труда и социалната политика подготовя нова стратегия за заетост до 2030 година, тъй срокът на действащата изтича през 2020 година. Вече е сформирана междуинституционална работна група, която да анализира резултатите от прилаганата стратегия, като на тяхна база, и на прогнозите за търсене и предлагане на работна сила, ще се разработи новият документ.

В стратегията ще бъдат отразени и европейските насоки в политиките по заетостта. Очаква се стратегията да е готова в рамките на следващата година.

Като приоритетни направления в новата стратегия ще се изведат – подсилване на предлагането на работна сила на пазара на труда с оглед на демографското свиване на населението в работоспособна възраст, мобилизиране на голяма част от неактивната работна сила.

Приоритетни ще са уязвимите групи, дългосрочно безработните, младежите, като по думите на социалния министър така ще се компенсира недостигът на работна сила, който се очертава в резултат на неблагоприятните демографски тенденции.

Второто направление, по което ще се работи, е свързано с повишаване на качеството на работната сила спрямо изискванията на работодателите, потребностите на пазара на труда, всички промени, които бъдещето на труда ще донесе.

“Ще се инвестира в необходимите умения на работната сила в 21 век, като водещо ще е инвестирането в дигитални компетентности”, посочи Бисер Петков.

По думите на министъра това ще е и приоритетна задача на ОП "Развитие на човешките ресурси" в следващия програмен период, като очакванията са, че ресурсът ще се увеличи с около 70%.

„Това ще позволи не само досегашните програми да продължат, но и да се инвестира в умения на работната сила, която макар намаляваща като количество, трябва да има необходимото качество, за да не възпрепятства необходимия растеж, надява се министърът и коментира проучванията на Агенцията по заетостта, че най-големият проблем на работодателите е недостигът на специализирани кадри с висше образование и със средно специално като машинни оператори и други. Има заявено увеличаващо се търсене за учители, медицински сестри, машинни инженери.”

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:02 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още