Производителността на труда в България леко забавя ръста си и през второто тримесечие на тази година, като брутният вътрешен продукт (БВП) на един зает се увеличава с 3,3% на годишна база, показват предварителните данни на Националния статистически институт.
За сравнение през първото тримесечие ръстът беше 4,6% на годишна база, през последното тримесечие на миналата година – 3,8%, почти същият беше ръстът и през третото тримесечие на 2018 година – 3,7%, през второто беше 3%, а през първото – 2,3%.
На месечна база, в периода април– юни, БВП нараства с 0,6% според сезонно изгладените данни.
Investor.bg припомня, че Евростат определя тримесечните национални сметки с експресните оценки за БВП като „най-ранната картина на икономиката“.
БВП в стойностен обем, текущи цени
Според експресните оценки на статистиката за второто тримесечие на 2019 г. БВП в номинално изражение достига 28,099 млрд. лева.
Реализираната добавена стойност през второто тримесечие на 2019 г. е 24,241 млрд. лeвa.
Брутен вътрешен продукт за второто тримесечие на 2019 година
(Експресни оценки)
По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление (76,3%), което в стойностно изражение възлиза на 21,445 млрд. лева. През второто тримесечие на тази година бруто капиталообразуването е 5,683 млрд. лева – с 20,2% относителен дял в БВП.
Външнотърговското салдо е положително.
БВП по тримесечия за периода 2005 - 2019 г. по средногодишни цени на 2010 година
млн. лв.
Тримесечни изменения
На тримесечна база БВП по сезонно изгладени данни се увеличава с 0,6%. За същия период брутната добавена стойност нараства с 0,8%.
Според експресните оценки на БВП по елементи на крайното използване през второто тримесечие на тази година принос за регистрирания икономически растеж по сезонно изгладени данни спрямо първото тримесечие на 2019 г. има увеличението на бруто образуването на основен капитал – с 0,8%, и на крайното потребление – с 0,1%.
Годишни изменения
През второто тримесечие на 2019 г. БВП по сезонно изгладени данни нараства с 3,3% спрямо същото тримесечие на предходната година. Брутната добавена стойност се увеличава с 3,1%.
Крайното потребление регистрира положителен икономически растеж от 2,7%.
По сезонно изгладени данни в НСИ отчитат годишен ръст от 2,2% на бруто образуването на основен капитал. Износът на стоки и услуги се увеличава с 3,3%, а вносът на стоки и услуги намалява с 5,5%.