През второто тримесечие на тази година растежът на кредитите е по-ясно изразен при домакинствата. При бизнеса най-голямо нарастване на годишна база се наблюдава в номиналните обеми на заемите за фирмите при финансиране на операции с недвижими имоти, преработваща промишленост, хотелиерство и ресторантьорство.
Тази констатация прави Асоциацията на банките в България (АББ) в тримесечния си информационен материал с основни акценти върху икономиката и банковия сектор на България за периода април - юни на 2019 г.
В анализа си за икономиката на България от АББ се позовават и на тримесечното издание „Икономически преглед“ на Българска народна банка, в което се прогнозира, че кредитът за неправителствения сектор ще продължи да нараства, но с по-ниски темпове от сега наблюдаваните.
Според централната банка, фактор, които ще стимулира растежа на кредита, е предвижданото задържане на лихвените проценти по заемите на достигнатите ниски нива. Факторите, които ще въздействат за ограничаване на кредитния растеж, са свързани с по-ниския очакван темп на растеж на вътрешното търсене, с продължаващо изплащане от страна на правителството на отпуснати кредити по Програмата за енергийна ефективност и намаляване на обема на новите кредити по нея, както и с изчерпването през второто тримесечие на 2019 г. на еднократния ефект от включването на нова отчетна единица в обхвата на паричната статистика.
В края на юни общата сума на кредитите за бизнеса и домакинствата, отчитани като салда, според паричната статистика на БНБ, расте до 56,27 млрд. лв. от 55,28 млрд. лв. в края на март на 2019 г.
През второто и третото тримесечие на 2019 г. депозитите на неправителствения сектор ще продължат да нарастват със сравнително високи темпове, а заемите за фирмите и домакинствата ще продължат да се увеличават, но с по-слаби темпове от текущо наблюдаваните, показват очакванията на банкерите.
При лихвените проценти по новоотпуснати кредити и новодоговорени депозити се наблюдава тенденция към стабилизиране на ниски в исторически план нива.
Кредити и депозити
В банковата асоциация отчитат, че в края на второто тримесечие на 2019 г. необслужваните заеми, като дял и като абсолютна стойност, продължават да намаляват. Към 30 юни обемът им (без централни банки и кредитни институции) спада до 4,366 млрд. лв.
Делът на необслужваните кредити средно за банковата система намалява до 6,91% от 7,17%, колкото беше в края на март 2019 г., според изчисления на базата на данни от управление „Банков надзор“ на БНБ.
Нивото е най-ниското от 2009 г. насам. При фирмите делът се понижава до 7,85%, в сравнение с 8,33% към края на първото тримесечие на 2019 г.
За същия период при жилищните кредити нивото спада до 5,11% от 5,46%.
Делът на необслужваните потребителски заеми обаче нараства до 6,59% от 6,53% през преходното тримесечие, но въпреки това нивото на 20 годишна база е по-ниско (7,24% към края на юни 2018 г.).
Към края на юни лошите фирмени кредити намаляват до 2,816 млрд. лв. от 2,947 млрд. лв. тримесечие по-рано.