Народното събрание прие окончателно днес промените в Закона за банковата несъстоятелност.
Измененията в текстовете са свързани с въвеждането на нов допълнителен клас кредитори - притежатели на непривилегирован първостепенен дълг, който следва да има по-висок ред от притежателите на инструменти на собствения капитал и подчинен дълг, както и по-нисък ред спрямо притежателите на други инструменти на необезпечен първостепенен дълг.
Измененията не са свързани с изразходването на финансови и други средства от страна на засегнатите дружества, напротив - ще позволят да се намалят разходите на банките за спазване на изискването за подчиненост, както и евентуалните отрицателни последици, свързани с разходите за финансиране.
Освен това институциите ще имат възможност да продължат да емитират за целите на своето финансиране (или по други оперативни причини) свързания с по-малко разходи обикновен първостепенен дълг и да емитират дълг от новия непривилегирован първостепенен клас, за да получат финансиране при спазване на изискването за подчиненост.
Част от измененията са свързани и с ограничаването на разходите от масата на несъстоятелността – внася се яснота като се уточнява изрично кои са страните в съдебните производства, от които предварително не се събира държавна такса. В производствата по обжалване няма да се събира такса, ако кредиторът е придобил вземането и задължението си преди датата на решение за откриване на производство по несъстоятелност, но към момента на придобиване на вземането или задължението е знаел, че е настъпила неплатежоспособност или че е поискано откриване на производство по несъстоятелност.
Противниците на промените обаче предупреждават, че с корекциите синдиците на банки в несъстоятелност ще имат възможност да продават безконтролно имуществото им при не съвсем прозрачни условия. Съгласно новите промени разрешение за продажба може да се издаде когато вещите и правата, включени в програмата за осребряване не са продадени, след като поне 3 пъти са предлагани на публична продан. Продажбата чрез пряко договаряне или посредник ще се извършва с първоначална продажна цена не по-ниска от 30 на сто от оценката, посочена в описа, като цената се намалява съответно до реализиране на вещта или правото, съгласно изготвени от синдика правила за извършване на продажбата чрез пряко договаряне, оповестени на интернет страницата на банката.