„Обединение Морнингсайд Хил“ ДЗЗД е изборът на Фонда на фондовете за финансов посредник за управление на Фондa за рисков капитал. Той е победил в състезателната процедура с още трима кандидати, която започна през май 2018 г.
Опитът
„Основната тежест при оценяване на фонд мениджъра е опитът на ключовите лица, с които ще започне старта на надеждни инвестиции", обяви Светослава Георгиева, изпълнителен директор и член на управителния съвет на Фонд на фондовете, и посочи имената на Павел Велков, Екатерина Велкова, Тодор Мутафчийски и Делян Ганев, които са получили образованието си в САЩ и са работили на глобално ниво в САЩ, Европа и Африка. Екипът от фонд мениджъри ще осигури рисково финансиране на технологични компании с публичен ресурс през държавния Фонд на фондовете.
Инвестициите
Фонд мениджърът трябва да инвестира 67 млн. лева през следващите пет години, като очакванията са, че минимум 16 компании ще получат необходимите им средства.
Целта на инвестициите е да подкрепят предприемачите с фирми на ранен етап на развитие, като им помогнат да създадат устойчив бизнес модел. Това те ще постигнат с дигитализация на производството, което ще преминава през намаляване на разходите и нова организация на работата. Фирмите ще са с дейност в областта на електронната търговия, изкуствения интелект и ще трябва да създадат продукция, която досега не се предлага на пазара.
От 1,5 до 7 млн. лева ще са вложените ресурси във всяка компания, но фонд мениджърът ще оказва и стратегическа подкрепа за достъп до нови пазари и експертиза, чрез подобрение на корпоративното управление и цялостния капацитет.
От Фонд на фондовете уточниха, че ще се преследва 6,2% минимална норма на възвръщаемост.
Привлечен ресурс
Фондът за рискови инвестиции ще бъде създаден с ресурс от 47,1 млн. лева от програма "Иновации конкурентоспособност". Мениджърът ще трябва да осигури допълнително частно финансиране – чрез собствени средства и с привлечени частни коинвеститори, като с него общата сума ще стине 67 млн. евро. Делът, който ще се придобива от компаниите, в които се инвестира, ще бъде между 20 и 30 процента.
След като Фондът на фондовете обяви победителя, започва да тече десетдневен законов срок за евентуално обжалване, след което ще се пристъпи към подписване на договора.
Нови фондове
След този конкурс Фондът на фондовете пресметна, че вече е възложил близо 60% от ресурса си. Предстоят нови процедури за подбор на мениджър, който да уравлява бъдещия Фонд за технологичен трансфер. Той ще подкрепя бизнес идеи, които се базират на научни открития и академично знание и ще са връзка между бизнеса и науката.
“Фондът на фондовете ще стартира и традиционните гаранционни инструменти за преференциални кредити за МСП, насочени към банковия сектор”, обяви Светослава Георгиева. Те ще са за иновации, енергийна ефективност на предприятия – малки, средни и големи. Друг гаранционен инструмент ще е насочен към микрокомпании в ранен етап на развитие, които ще могат да разчитат на кредитиране до 100 хил. лева.