През третото тримесечие на 2018 г. брутният вътрешен продукт на страната нарасна с 2,7% на годишна база по сезонно неизгладени данни. Растежът бе движен от повишение на вътрешното търсене, докато приносът на нетния износ бе отрицателен. Това става ясно от месечния обзор на Министерство на финансите.
мф
Растежът на оборота на промишлените предприятия се ускори до 9% през октомври спрямо същия месец на предходната година, при годишно нарастване от 4% през септември, показват още данните. Благоприятното развитие обхвана по-голямата част от отраслите в промишлеността. Както продажбите за вътрешния, така и за външния пазар отчетоха по-високо нарастване, съответно от 10,7% и 7,3%. Сред отраслите, които имаха най-голям принос за растежа на оборота за вътрешния пазар, бяха производство на основни метали, производство на хранителни продукти и производство на химически продукти.
мф
Същевременно, растежът на оборота за външния пазар беше движен основно от нарастването на производството на химически продукти.
Броят на заетите се понижи с 0,9% през третото тримесечие, воден от динамиката в селското стопанство, докaто заетостта в индустрията и услугите продължи да нараства, отчитат още от МФ. Реалният растеж на производителността се ускори до 3,7%, а нарастването на номиналните разходи за труд на единица продукт се забави до 1,4% на годишна база. През ноември регистрираната безработица се повиши минимално до 6%.
През ноември потребителските цени, измерени се понижиха с 0,3% спрямо октомври, водени основно от по-ниските цени на горивата. Годишният темп на инфлация се забави до 3%. При базисната инфлация също бе отчетен по-нисък темп на нарастване (2,4%), обусловен от понижението на цените на неенергийните промишлени стоки и по-слабото нарастване при преработените храни.
мф
Излишъкът по текущата сметка през септември подпомогна нарастването на общия баланс за деветте месеца на 2018 г. до 3,8% от прогнозния БВП, става ясно от данните на финансовото министерство. Към края на септември отношението на брутния външен дълг към БВП се понижи до 61%. През десетте месеца на 2018 г. бюджетното салдо по Консолидираната фискална програма бе положително, като достигна 2,8млрд. лв. (2,6% от прогнозния БВП). Излишъкът бе формиран от превишение на приходите над разходите по националния бюджет, показват още данните в месечния бюлетин.