IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

2018-та приключва с излишък от 163,5 млн. лева

За трета поредна година се отчита излишък по КФП, според предварителните данни на МФ

09:48 | 01.01.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Според предварителни данни се очаква салдото по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа за 2018 г. да бъде положително в размер на 163,5 млн. лв. или 0,2 % от прогнозния БВП.

За трета поредна година се отчита излишък по консолидираната фискална програма. 

Според финансовото министерство България затвърждава позицията си сред държавите-членки на ЕС с най-ниско съотношение на държавния дълг към БВП, като се предвижда този показател да продължи да намалява до 2021 г.

Спрямо заложената цел в Бюджет 2018 г. бюджетното салдо по КФП отчита номинално подобрение с близо 1,3 млрд. лева.

„Силното фискално представяне на България намери отражение и в годишните доклади на международните рейтингови агенции, като анализаторите посочват, че постигнатата финансова стабилност, ниският държавен дълг и присъединяването към валутния механизъм II (ERM II) ще засилят допълнително доверието към страната ни и са фактор за бъдещо повишение на рейтинга“, се казва в съобщението.

Основни параметри по КФП по предварителни оценки:

Приходите и помощите по КФП за 2018 г. се очаква да бъдат в размер на 39,644 млрд. лв. (103,7 % спрямо годишния разчет), като спрямо 2017 г. се отбелязва ръст от 4,327 млрд. лева.

Ръстът спрямо предходната година се дължи основно на по-високите данъчни и неданъчни приходи, които нарастват с 3,748 млрд. лв. (11,1 %). Увеличение в размер на 578,8 млн. лв. се отчита и при постъпленията от помощи.

Разходите по КФП (вкл. вноската на България в бюджета на ЕС) за 2018 г. са 39,480 млрд. лв., което е 100,4 % спрямо годишния разчет.

Номиналното нарастване спрямо предходната година се дължи както на по-високите бюджетни разходи, така и на нарастването на разходите по сметките за средства от Европейския съюз.

Ръстът на бюджетните разходи разходите се дължи основно на по-високия размер на здравноосигурителните и социалните плащания (базов ефект при разходите за пенсии от увеличението от юли 2017 г. и увеличението на две стъпки през 2017 г. на размера на минималната пенсия от юли и октомври, както и новото увеличение на пенсиите от юли 2018 г.) и по-високите разходи за педагогическия персонал.

По сметките за средства от ЕС нарастват основно капиталовите разходи.

Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към 31 декември 2018 г. от централния бюджет, е 1,083 млрд. лв.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още