Нито едно от предложенията на опозицията за увеличение на парите по бюджета на Министерство на културата не беше прието.
Така догодина ведомството ще получи 194 млн. лв., като 116 млн. лв. ще бъдат за персонал. За създаване и популяризиране на съвременно изкуство в страната и в чужбина и достъп до качествено художествено образование в бюджета се отпускат 168,3 млн. лв. С напредването на вечерта обаче народните представители явно се умориха и приемането на бюджетите на ведомствата премина в полупразна зала.
Активизиране имаше около заложеното в разчетите за МРРБ. Според БСП третокласната пътна мрежа няма да получи пари от тол системата и ще остане в сянката на магистралите, които се финансират приоритетно.
По бюджета на здравното министерство от БСП настояха да се върне ролята на ведомството във финансирането на системата на здравеопазването. Според опозицията гласуваните допълнителни 54 млн. лв. спрямо миналата година, не са достатъчни. Според доц. Георги Йорданов се наблюдава тенденцията все повече дейности и сумите за тях да се прехвърлят от Министерство на здравеопазването към НЗОК. „Министерството трябва да има достатъчно средства, за да помага на различните звена на системата на здравеопазването у нас”, твърди той.
От БСП поискаха и осигуряване на допълнителен финансов ресурс в размер на 12 млн. лв. за доизграждане на новия болничен комплекс в гр. Ямбол, което е поето като политически ангажимент от управляващите още през 2012 г., но мнозинството отхвърли и това искане.
Около бюджета на земеделското министерство също имаше сблъсъци между политическите партии. Както и миналата година от Селскостопанската академия (ССА) настояха за по-висок бюджет, а искането им бе припознато от „Обединени патриоти“. Коалиционният партньор внесе предложение за допълнителни 3 млн. лв., но искането беше отхвърлено.
Гласуването продължи до приемането на бюджета на транспортното министерство.
Окончателното приемане на всички текстове продължава утре сутрин.
Актуализиарано към 22.15 часа.