Основният двигател на икономическия растеж – външната търговия, очевидно буксува. Инвестициите също са недостатъчни, основен фактор на растеж остана потреблението. Там ограниченията идват от ниското заплащане на труда и въпреки че в последно време заплатите се увеличават, сериозен ръст за България от потребление не може да се очаква.
Това е обяснението за занижената прогноза за ръст от 3-3,2% и потенциалът, който България може да постигне с тази структура на икономиката, заяви в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria доц. д-р Виктор Йоцов от Института за икономически изследвания на БАН и преподавател в катедра "Финанси" на УНСС.
“И в Европа се забелязва неувереност, забавят се темповете на външната търговия, няма как това да не се отрази на България, нашият най-голям търговски партньор е Европейският съюз. Данните показват, че най-големият срив на износа не се отчита от страните от ЕС, а от трети страни", аргументира се икономистът.
Българската икономика забави темпа си на растеж от 3,4% във второ тримесечие на тази година до 3% към края на третото тримесечие, а инфлацията се ускори до 3,7% на годишна база, показват данните на НСИ.
"Не са изненадващи последните данни от статистиката. Българската икономика има забавяне на темповете си още от средата на 2016 г. Именно по тази причина в прогнозата си от май тази година ние заложихме темпове на растеж много по-ниски от тези на правителството и на международните организации", обясни Виктор Йоцов.
Доцентът коментира този резултат с това, че в миналото България е имала какво да изнася, но е нямала пазари, а сега има пазари, но няма какво да изнася.
преди 6 години Потреблението е също така важен фактор за нарастване на Б В П като инвестициите износа трансферите на българите в чужбина и държавните разходи за капиталови разходи Сега търсят причина за недостигането на заложения ръст от 3.6 % и посочват какви ли не фактори но не и деиствителните По ниския ръст е резултата на по ниските държавни разходи от заложените в бюджета Сега те ще бъдат извършени през четвъртото тримесечие и най вече през ноември и декември но еднолично и в нарушение на бюджетната дисциплина Това ще се отрази разбира се на ръста които вероятно ще бъде около 3.4 3.5 % за 2018 г отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години При наличната държавна грешка за неограничавани щети от вредните намеси на централната банка, с всякакъв икономически растеж се достига до катастрофална криза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години При наличната държавна грешка за неограничавани щети от вредните намеси на централната банка, със всякакъв икономически растеж се достига до катастрофална криза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар