България успява да намали търговския си дефицит през август, след като през юли също успя леко да го свие на годишна база, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Въпреки това салдото е отрицателно (търговски дефицит, износ FOB - внос CIF) и е на стойност 360 млн. лева. По цени FOB/FOB салдото също е на минус с 46,3 млн. лева.
За периода януари - август търговският баланс (износ FOB - внос CIF) е отрицателна величина и е на стойност 5,915 млрд. лева.
По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) търговският дефицит през първите осем месеца на 2018 г. също е отрицателен и е в размер на 3,029 млрд. лева.
През първите осем месеца на тази година изнесените български стоки са на стойност над 35,078 млрд. лв., което е с 1,5% по-малко в сравнение със същия период на 2017 година, отчитат в НСИ.
Само през август експортът възлиза на 4,613 млрд. лв. и нараства с 0,6% спрямо същия месец на миналата година.
Номинално изменение в стойностния обем на износа на стоки от България през периода 2017 - 2018 година (Спрямо същия месец на предходната година)
През периода януари - август в страната са внесени стоки на стойност над 40,993 млрд. лв. (по цени CIF), или със 7,2% повече спрямо същия период на 2017 година.
През август импортът намалява с 0,1% на годишна база и възлиза на 4,973 млрд. лева.
Номинално изменение в стойностния обем на вноса на стоки в България през периода 2017 - 2018 година
(Спрямо същия месец на предходната година)
Търговия с трети страни
За осемте месеца на тази година износът на стоки от България за трети страни намалява с 22,9% на годишна база, като е над 10,167 млрд. лева, изчислиха в НСИ.
Статистическите данни сочат, че основни търговски партньори на страната ни са Турция, Китай, Сърбия, САЩ, бившата югославска република Македония и Руската федерация, които формират 52,7% от износа за трети страни.
През август експортът на български стоки за страни извън ЕС намалява с 21% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 1,312 млрд. лева.
Номинално изменение в стойностния обем на износа на стоки от България за трети страни през периода 2017 - 2018 година (Спрямо същия месец на предходната година)
В НСИ отчитат, че от януари до края на август годишен ръст при износа на стоки от България за трети страни има само в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (55,4%). Най-голям спад се наблюдава в секторите „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (57,3%) и „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (42,2%).
Вносът на стоки в България от страни извън ЕС за първите осем месеца на 2018 г. се увеличава с 4,6% в сравнение със същия период на 2017 г. и е на стойност 14,622 млрд. лева (по цени CIF).
Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Руската федерация, Турция, Китай и Сърбия.
През август импортът се увеличава с 10,9% на годишна база и е в размер на 2 млрд. лeвa.
Номинално изменение в стойностния обем на вноса на стоки в България от трети страни през периода 2017 - 2018 година (Спрямо същия месец на предходната година)
Най-голямо увеличение при вноса за за първите осем месеца на тази година има в секторите „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (24,7%) и „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ (20%). Спадът секторите „Храни и живи животни“ и „Минерални горива, масла и подобни продукти“ е с 5,2%.
Външнотърговският баланс (износ FOB - внос CIF) на България с трети страни от януари до август е на минус и е в размер на 4,454 млрд. лева.
По цени FOB/FOB (след елиминиране на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки) търговското салдо също е отрицателно и е на стойност 3,219 млрд. лева.
Само през август търговският дефицит (износ FOB - внос CIF) е на минус с 688 млн. лева.
Търговия с европейските партньори
За седем месеца износът на български стоки за пазарите на ЕС се увеличава с 10,8% спрямо същия период на 2017 г. и е в размер на 21,610 млрд. лева, пресмятат в НСИ. Основни търговски партньори на нашата страна са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които формират 68,6% от износа за държавите - членки на ЕС.
Само през юли експортът нараства с 11,8% на годишна база и е в размер на 3,505 млрд. лева.
Номинално изменение в стойностния обем на износа на стоки на България за ЕС през периода 2017 - 2018 година (Спрямо същия месец на предходната година)
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.