През август кредитирането в България запазва тенденцията от последните месеци и продължава да расте с бързи темпове. При домакинствата традиционно увеличението е по-голямо в сравнение с ръста при фирмите, показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ).
Заемите за домакинства и фирмите, които ги обслужват, в края на август възлизат на 21,335 млрд. лв. (20,7% от БВП), като на годишна база се увеличават с 10,2%. За сравнение годишното повишение през юли беше 10%.
През миналия месец експертите на централната банка регистрират най-голямо увеличение при потребителските заеми, които за една година се увеличават с 15,4% и достигат 8,901 млрд. лв. За сравнение годишното повишение през юли беше 15%.
В края на август отпуснатите от банките жилищните кредити са за 10,150 млрд. лв. и нарастват на годишна база с 9,6%, докато през юли годишното увеличение беше 9,2%.
В началото на годината управителят на БНБ Димитър Радев предупреди, че растежът на кредитирането предполага повишено внимание върху кредитния риск. По думите му "периодите на кредитна експанзия са и периоди на натрупване на потенциал за бъдеща реализация на кредитен риск и поява на нови активи с проблемно качество".
В централната банка изчисляват, че на годишна база другите кредити намаляват с 10,4% (6,4% годишно понижение през юли 2018 г.), като достигат 951,9 млн. лева.
През август заемите за бизнеса нарастват с 4,2% на годишна база, докато през юли имаше 3,4% годишно повишение. Към 31 август кредитите за фирмите достигат 32,491 млрд. лв.
Заемите, предоставени на финансови предприятия, в края на август са 2,670 млрд. лв. И за една година се увеличават с 35% , докато месец по-рано годишното повишение беше 35,9%.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 6 години Най - важното нещо са бонусите на банкерите и печалбите на акционерите. За едните яхти и лукс, за хората кредити, дълг и балони в цените на жилищата. Ситуацията, 10 години след 2008 *** е същата, само героите са различни, а краят на приказката е предизвестен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар