Направените в България преки чуждестранни инвестиции през първите седем месеца на тази година са се свили с 63% (374,8 млн. евро) спрямо година по-рано и към 31 юли възлизат на едва 219,9 млн. евро. През юли 2018 г. те намаляват с 56,8 млн. евро, докато преди година отчетоха увеличение от 59,2 млн. евро, показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ).
Дяловият капитал (преведени/изтеглени парични и апортни вноски на нерезиденти в/от капитала и резервите на български дружества, както и постъпления/плащания по сделки с недвижими имоти в страната) е отрицателен и
възлиза на 26,2 млн. евро за първите седем месеца на тази година. Той е по-нисък с 209,7 млн. евро от дяловия капитал за януари-юли 2017 г., който бе в размер на 183,5 млн. евро.
Нетните постъпления от инвестиции на чуждестранни лица в недвижими имоти за периода януари-юли са 4,2 млн. евро, докато за същия период на миналата година бяха 10,5 млн. евро.
Най-голям дял в инвестициите в недвижими имоти по страни имат Русия (2,1 млн. евро), Украйна (0,7 млн. евро) и Германия (0,4 млн. евро).
По предварителни данни, статия Реинвестиране на печалба (показваща дела на чуждестранните инвеститори в текущата печалба или загуба на дружеството на база на счетоводни данни за финансовия резултат) е отрицателна и възлиза на 18 млн. евро, докато преди година за периода януари-юли пак беше на отрицателна територия, но с монго по-голяма сума – 97,5 млн. евро за 2017 г.
За първите седем месеца подстатия Дългови инструменти (промяната в нетните задължения между дружествата с чуждестранно участие и преките чуждестранни инвеститори по финансови, облигационни и търговски кредити) е в размер на 264,1 млн. евро при 508,6 млн. евро за същия период на 2017 г.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 6 години Подкрепям мнението ти. Имам усещането, че сме в последния етап от цикъла, когато на всички е ясно, че купонът няма как да продължи, а същевременно по всякакъв начин медиите се опитват да ни кажат, че всичко е "цветя и рози". През последните месеци се повишиха: горива, гражданската отговорност, тока, парното, храните... Не ми се мисли какво е положението с потребителската кошница. Всичко това ще гръмне в следващата година кога точно и как Господ знае. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Нещата в държавата вървят на много зле. Има политическа криза, има срастване на всички институции с мафията, има спукан имотен балон, макар все още необявен официално. Общият дълг твърде набъбна за малка държава като нашата, в която има само сива икономика, а работната ръка избяга зад граница. Само БДЖ, НЕК и Здравната каса са източени общо с над 10 млд. Пенсионните фондове са празни, пари в кеш няма, щот са купили книжа. Във фонда за гарантиране на депозитите има само едни мижави 300 млн. Повечето общини също са източени и са на червено, общо няколко милиарда. През януари 2019 държавата трябва да приготви едни 5 - 6 млд по дълга, щот натрупаха доста заеми, които потънаха незнайно къде. Положението скоро ще стане напечено и трябва да разгадаем, какви ще бъдат ходовете на управляващите. Валутният борд пречи и това е ясно като бял ден. Вече е ясно и това, че в еврозоната няма да ни приемат, затова няма да е задължително повече да бъдем послушни. Чаткате ли? Лева е твърде надценен и това също много пречи, а БНБ има опция в договора с ЕС да промени при нужда курса му спрямо еврото. Чаткате ли? Трябва да се има предвид и това, че много от информацията за състоянието на държавата умишлено се фалшифицира, изкривява, манипулира, с една дума - невярна е. Очаквам да се случи нещо през следващите 6 - 12 месеца. Нещо, което ще го направят зад гърба ни, тоест няма да го обявят предварително по медиите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар